Ana Sayfa Beslenme & Diyet Karbonhidrat bağımlısı mısınız?

Karbonhidrat bağımlısı mısınız?

eylul-2012-beslenme-2-resim-2Ne kadar bağımlısınız?
Karbonhidrata olan düşkünlüğünüzü test etmeye ne dersiniz? Bir kafe ya da restorana gidip, en sevdiğiniz tatlıyı sipariş edin. Birkaç çatal aldıktan sonra tabaktan elinizi çekin. Bu sizin için kolay oldu mu? O çok sevdiğiniz tatlının gözünüzün önünde ‘beni ye!’ der gibi durmasını umursuyor musunuz? Aynı testi birkaç kez daha yapın. Eğer mutlu değilseniz veya birkaç gün sonra hala o pastayı düşünüyorsanız, bu karbonhidratla sağlıksız ve duygusal bir ilişkiniz olduğu anlamına gelebilir.

Bütün karbonhidratlar eşit değil
Un ve şeker, karbonhidrat bağımlılığının en büyük suçluları… Çünkü metabolizmaya hızlıca giren bu iki madde, aynı zamanda kişinin enerji ihtiyacını karşılama konusunda da fayda sağlıyor. Kompleks karbonhidratlar yani meyve, sebze ve tam tahıl taneleri sağlıklı bir şeker metabolizması için gereken şekeri ve mikro besin öğelerini içeriyor. Örneğin şeker kamışı, doğal haliyle lif ve krom minerali içeriyor. Lif şekerin kan dolaşımına yayılmasını yavaşlatırken, krom kan şekeri seviyelerini sabitliyor. Şeker kamışı, posasından ayrılarak rafine şeker elde ediliyor.

Fırından yeni çıkmış
taptaze bir dilim keke dayanabilir misiniz? Peki, dumanı üstünde çöreklere ya da bir dilim pizzaya? Unutmayın, canınız böyle karbonhidrat istemeye devam ederse bu sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Arınmak mümkün mü?
Karbonhidrat tüketme alışkanlığınızdan kurtulmayı denediniz mi? Belki azalttınız ama halen günde bir kez yiyor musunuz? Beslenme ve diyet uzmanları işlenmemiş tüm bitkisel gıdaların kan şekeri seviyesini düzenlemenin yanı sıra karbonhidrat isteğini azalttığı konusunda hemfikir. Bunun için vücudunuzun verdiği işaretleri doğru okumanız gerekiyor. Örneğin susamadan su içmeye özen gösterin çünkü gerçekten suya ihtiyaç duyduğunuzda karbonhidratlı gıdalar yemeye eğilimli olabiliyorsunuz.

Yaprak ÇETİNKAYA

Formsanté Dergisi Eylül 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here