Diğer
  Ana SayfaSağlıkKarbonhidrat mı? Protein mi?

  Karbonhidrat mı? Protein mi?

  -

  haziran-2012-secim-resim-2Protein mi?
  Yüksek proteinli diyetler daha uzun süre tok tutup kilo vermeyi kolaylaştırdığı için tercih ediliyor. Ancak madalyonun öteki yüzünü, yani uzun dönemdeki zararlarını unutmamak gerekiyor. Protein ağırlıklı beslenme, daha çok hayvansal gıdalarda bulunan proteinlerin aynı zamanda daha fazla doymuş yağ içermesinden dolayı vücut yağlarını yükseltiyor. Ailesinde kalp-damar hastalıkları olan ve bu hastalıklara yatkın kişilerde kan basıncında artma, karaciğerde yağlanma, böbrek hasarlarına yakalanma riskleri artıyor. Her besin maddesinde olduğu gibi proteinin fazlası, özellikle sindirim sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Fazla protein tüketmek, idrarla kalsiyum atılımına neden olarak uzun dönemde kemikler için risk oluşturuyor.

  Proteinleri ne kadar tüketmeli?
  Tüm bu olumsuz nedenlerden dolayı sağlıklı kilo vermede denge ve çeşitliliğin önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmede kişilerin, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8 ile 1.1 gram arasında protein alması ve bunun için kaliteli proteinleri tüketmesi öneriliyor. En iyi protein kaynaklarını balık, yağsız süt ürünleri ve etler ile kuru fasulye, soya, mercimek gibi baklagiller grubu oluşturuyor. Baklagiller, hayvansal proteinler gibi yağ içermediği, aynı zamanda lifli ve doyurucu olduğu için sofralarda mutlaka yer almalı. Günlük öğünlerinizde baklagillere yer vermeyi ihmal etmeyin.

  SONUÇ
  Metabolizmanın işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi, vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ile besin öğelerinin her birinin dengeli olarak alması gerekiyor. Bu nedenle protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin ve minerallerin dengeli olarak yer aldığı bir diyeti takip etmeli ve porsiyon kontrolüne önem vermelisiniz. Ancak vücutta yağ birikmesinde sadece fazla kalorilerin değil, az ya da çok uyumanın, ilaç kullanmanın, stresin, insülin direncinin ve daha birçok hastalığın da etken olabildiğini unutmayın. Başarılı bir sonuç elde etmek için önce neden kilo aldığınızın cevabını arayın.

  Yaprak ÇETİNKAYA

  Formsanté Dergisi Haziran 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz