• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat sonrası süreç nasıl olur?

karin-germe-ameliyatlari-nasil-yapiliyor

Karın germe operasyonları, mini ve tam karın germe ameliyatları olarak ikiye ayrılıyor. Karar kişinin ihtiyacına göre hekim ile birlikte alınıyor. Ameliyatın çeşitlerini ve iyileşme sürecini sizler için araştırdık… Son yıllarda hem kadınlar hem de erkekler arasında oldukça popüler hale gelen karın germe estetiği ile ilgili merak edilenleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin anlattı. Peki, karın germe ameliyatı nasıl yapılır? Karın germe ameliyatı sonrası iz kalır mı? 

KARIN GERME AMELİYATI NEDEN YAPILIR?

“Karın germe operasyonları hızlı kilo alıp vermeye, hamileliğe ya da zamanın etkilerine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sebebiyle oluşan sarkık görüntünün ortadan kaldırılması ve vücudun fit bir görünüme sahip olması amacı ile yapılıyor.

KARIN GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR? *

Bu noktada unutulmaması gereken, karın germe ameliyatlarının vücut şekillendirme kapsamında gerçekleştirilebileceği, fazla kilonun verilmesi için uygulanmayacağıdır. Karın germe operasyonları genel olarak ikiye ayrılıyor. Tam ve mini karın germe olarak farklılaşan operasyonlar, kişinin ihtiyaçları özelinde planlanıyor.

Operasyonun nasıl yapılacağı belirlenirken karın bölgesindeki derinin elastikiyetine, sarkma miktarına ve bölgedeki kasların ne oranda deforme olduğuna bakılması gerekiyor. Ayrıca kişinin vücudunda sarkmanın hangi bölgelerde yoğunlaştığına da dikkat ediliyor. Eğer karın bölgesinde çok fazla sarkma ve deformasyon yoksa mini karın germe operasyonu öneriliyor. Mini abdominoplasti olarak da adlandırdığımız bu operasyonda, göbek deliğinin altında kalan bölgedeki sarkmaların giderilmesi ile operasyon tamamlanıyor.

Bu operasyonda bel ve kasık bölgesine müdahale yapılmamakla birlikte göbek deliğinde de herhangi bir işlem gerçekleştirilmiyor. Ancak sarkmanın boyutlarına bağlı olarak klasik abdominoplasti yani tam karın germe yapılması da gerekebiliyor. Bu durumda tüm karın kaslarının sıkılaştırılması, fazla derinin alınması, ön karın duvarının daraltılması ve gerekli durumlarda göbek deliğinin yeniden yapılandırılması gerekiyor.”

karın germe ameliyatı

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI İZLER *

Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, ameliyat sonrası süreci şöyle özetliyor:

“Karın germe operasyonlarında uygulama genital bölgede kıl çıkışının olduğu noktalardan kesi açılarak yapıldığı için dikkat çekici bir iz kalması söz konusu olmuyor. Operasyonda göbek deliğinin yeniden yapılandırılması gerekirse ikinci bir kesi yapılması gerekiyor ancak bu kesi de gizli dikiş ile kapatılacağı için kısa sürede gözle görülür olmaktan çıkıyor. Operasyonun nasıl planlandığına bağlı olarak karın germe estetiği iki ila altı saat arasında gerçekleşebiliyor. Genel anestezi altında yapılıyor ve kişinin genel durumuna göre bir gece hastanede dinlenme gereksinimi olabiliyor. Hem operasyonun hem de iyileşme sürecinin konforlu bir şekilde geçebilmesi için doğru planlama yapmak önemli.”

NORMAL HAYATA DÖNÜŞ NE ZAMAN?

Operasyonda yerleştirilen drenler en geç beşinci günde çıkarılmış oluyor. Drenlerin çıkarılması ile birlikte kişi kendini çok yormamak ve gerekli önlemleri almak şartı ile normal yaşamına dönebiliyor. Bu dönemde korse kullanımı vücudun şekillenmesi ve daha hızlı toparlanması için gerekiyorsa tercih edilebiliyor. Operasyondan sonra normal hayata dönüş için birkaç hafta beklemek gerekiyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here