Diğer
  Ana SayfaGeziKARLOVY VARY VE BADEN-BADEN

  KARLOVY VARY VE BADEN-BADEN

  -

  Biri Çek Cumhuriyeti’nin, diğeri Almanya’nın en çok turist çeken şehirlerinden… Prag7a 2.5 saatlik uzaklıktaki Karlovy Vary ve Almanya’nın Fransa’yla sınır şehri Baden Baden. İkisi de Avrupa’nın doğal güzellikleriyle meşhur kaplıca şehirleri. Tatil planınızı henüz yapmadıysanız bu 2 sağlık rotasından birini mutlaka düşünün!

  ZEYNEP ÇUHACI AYAZ – [email protected]

  KARLOVY VARY
  Prag'a gidip de Karlovy Vary'e uğramadan dönerseniz bedeninize ihanet etmiş olursunuz. Çünkü şifalı termal sularıyla vücudunuza terapi yapan Karlovy şehri, aynı zamanda dinginliği, huzuru ve doğa güzellikleriyle ruhunuzun ihtiyacı olan herşeyi tek seferde sunuyor. Prag'ın 125 km batısında bulunan Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya bölgesinde bulunan kaplıcalarıyla ünlü bir turizm şehri. Buraya, Prag'dan günübirlik turlarla ulaşmanız mümkün. Yaklaşık 2 saat süren yolculuktan sonra Karlovy'e vardığınızda şehrin ortasından geçen ve 'sıcak' anlamına gelen Tepla Nehri karşılıyor sizi. Nehrin her iki yakasında da karşılıklı, 3-4 katlı rengarenk binalar var. Hepsi kartondan yapılmış, film setlerindeki ev dekorlarını andırıyor. Bu görüntü havadaki pus ve sıcak kaplıca sularının yükselen buharıyla birleşince, ortaya masalsı bir şehir çıkıyor. Şehir dağların eteklerinde kurulduğu için oldukça yüksekte; dolaşırken sık sık temiz dağ havasını ciğerlerinize doyasıya çekmenizi tavsiye ederim.

  Atatürk de gitmiş…

  Şehre ilk girdiğinizde Atatürk'ün 1918 yılında kaldığı Carlsbad Plaza Oteli'ni görebilirsiniz. Zaten Karlovy'e, Kralın banyosu anlamına gelen Carlsbad da deniyor. Üstelik otelin girişinde 'Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Kemal Atatürk burda kalmıştır' yazan bir de levha var.

  - Advertisement -

  Karlovy'de, kendi bünyesinde termal terapi hizmeti sunan oteller elbette var; ama çoğunlukla tüm Oteller termal sudan yararlanmak isteyen misafirlerini, şehirdeki ortak kullanıma açık merkezlere yönlendiriyorlar. Şehrin merkezinde Collonade adı verilen ve içme yoluyla da sularından faydalanabileceğiniz 12 kaynak suyu var. Ayrıca, üçü büyük olmak üzere birçok da tedavi merkezi… Bu 3 büyük tedavi merkezi, Market Collonade, Hot Spring Collonade ve Mill Spring Collonade… Aralarında Hot Spring, yaklaşık 73 dereceye ulaşan suyunun sıcaklığıyla en fazla ziyaretçiyi çeken termal merkez. Buradaki suların, kemik hastalıkları, bel fıtığı, kireçlenme, solunum enfeksiyonları, mide hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Termal suların sıcaklıkları farklı olduğu için etkileri de farklı oluyormuş.

  Termal sularından faydalanmak için Atatürk'ün yanısıra, Stalin, Mozart ve Rus Çarı Petro gibi bir dönemin önde gelen siyasi lideri ve sanatçılarının de uğrak yeri olan Karlovy Vary'e bugün de, Avrupa'nın çeşitli yerlerinden sağlık turizmi için gelenlerin sayısı oldukça fazla. Ama genellikle orta yaşın üstü ve yaşlı nüfus göze çarpıyor. Tabi Karlovy'i anlatırken Becherovka'dan bahsetmeden de olmaz. Çeklerin çok tanınmış likörü olan Becherovka, 1807 yılında bu şehirde, adı Jean Becherovka olan bir doktor tarafından geliştirilmiş. Birçok şifalı baharat ve bitkiyi karıştırıp ağrıları dindirici bir ilaç yapmaya çalışan doktor, karışıma alkol ekleyince tadının çok güzel olduğunu farketmiş. Ve ortaya bu likör çıkmış. Tarçınla karanfil karışımı bir aromaya sahip Becherovka'yı eczanelerden de alabiliyorsunuz. Yerel halk, ağrı sızılara karşı evlerinde sürekli bulunduruyormuş.

  NASIL GİDİLİR?

  Karlovy Vary için öncelikle Prag'a gitmeniz gerekiyor. Çek Cumhuriyeti'ne gitmek için Shengen vizesi gerekiyor. Prag'a sık uçuşlar düzenleyen Çek Havayolları'yla uçabilirsiniz…

  Haberin devamı 2008 Haziran sayımızda..  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz