Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetKarnıyarık Otu (Psyllium) ne işe yarar? Faydaları ve zararları nelerdir?

  Karnıyarık Otu (Psyllium) ne işe yarar? Faydaları ve zararları nelerdir?

  -

  Psyllium, karnıyarık otu olarak da bilinen ‘’Plantago ovata’’ bitkisinin tohumlarının kabuklarından üretilen bir lif türüdür. Toz, kapsül, granül ve sıvı konsantre gibi çeşitli formlarda bulunan psyllium genellikle kabızlığın çözümünde kullanılır. Peki, Psylliumun sağlığa etkileri nelerdir? Zararı var mıdır? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

  KARNIYARIK OTU (PSYLLIUM) FAYDALARI

  • Sindirim sağlığını geliştirir.
  • Psyllium, bağırsak hareketlerini artırarak ve dışkıyı yumuşatarak kabızlığı çözer ve hemoroid ve anal fissür gibi kabızlığın komplikasyonlarını önleyebilir.
  • Bununla birlikte, psyllium bir prebiyotiktir. Bu sayede bağışıklığı güçlendiren ve sindirim sağlığını geliştiren bağırsaktaki probiyotik kolonilerinin çoğalmasını teşvik eder.
  • Kalp sağlığını geliştirir.
  • Araştırmalar, sağlıklı bir diyetin parçası olarak alınan psyllium gibi çözünür liflerin kalp hastalıkları gelişme riskini azalttığını göstermektedir.
  • Psyllium, kan kolesterolünü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını geliştirebilir.
  • Kan şekerini dengeler.
   Psyllium gibi çözünür lifler oluşturduğu jelimsi doku sayesinde gıdaların sindirimini yavaşlatarak kan şekeri ve insülin seviyelerini dengeler.
  • Diyabetli bireyler, sağlıklı bir beslenme düzenine ek olarak kullanılan psyllium sayesinde kan şekeri kontrolünü iyileştirebilirler.

  karnıyarık otu (Psyllium)

  KARNIYARIK OTU (PSYLLIUM) ZAYIFLATIR MI?

  Kilo kaybına destek sağlayabilir. Psyllium oluşturduğu tokluk hissi sayesinde iştahı kontrolünü kolaylaştırarak ve besin alımını azaltarak kilo kontrolüne destek sağlayabilir.

  KARNIYARIK OTUNUN (PSYLLIUM) ZARARI VAR MIDIR?

  Psylliumun günlük kullanılması gereken miktar kullanım amacına göre değişiklik gösterir, bu nedenle psyllium tedavisi kişiye göre ayarlanmalıdır. Önerilenden fazla miktarda tüketildiğinde veya yeni başlandığında karın ağrısı ve kramp, ishal, gaz, mide bulantısı ve kusma gibi olası yan etkilere neden olabilir. Bununla birlikte, nefes alma zorlukları, kaşıntı, deri döküntüleri, özellikle yüz ve boğaz çevresinde şişme gibi psylliuma karşı alerjik reaksiyonlar gelişirse doktora başvurulmalıdır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz