Kas yapmanın en iyi yolunu tahmin eden Matematiksel Model

Araştırmacılar, kas yapmak için en uygun egzersiz rejimini tahmin edebilen matematiksel bir model geliştirmişler. İşte Popular Science‘nin haberine göre, kas yapmanın en iyi yolunu tahmin eden matematiksel model ve detayları…

KASIN NE KADAR VE NE ZAMANDA BÜYÜYECEĞİNİ SÖYLÜYOR

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, modeli oluştururken kuramsal biyofizik yöntemleri kullanmışlar. Söz konusu model, belli bir çabanın ne kadar sarf edilmesi durumunda bir kasın büyüyeceğini ve bu büyümenin ne kadar zaman alacağını söyleyebiliyor. Model ayrıca, kullanıcıların bireysel fizyolojilerine yönelik birkaç detay girerek egzersiz rejimlerini en iyi hale getirebildiği bir yazılım ürününün de temelini oluşturabilir.

Model, aynı takımın önceki çalışmasına dayanıyor. Araştırmacılar bu çalışmada, titin adı verilen bir kas bileşeninin kas büyümesini etkileyen kimyasal sinyallerin oluşumundan sorumlu olduğunu keşfetmişler.

Biophysical Journal bülteninde yayımlanan sonuçlar, direnç egzersizinde her kişiye ve her kas büyüme hedefine yönelik en uygun bir ağırlık bulunduğunu öne sürüyor. Kaslar, azami yük kapasitelerine sadece çok kısa bir süreliğine yaklaşabiliyor. Yeni kas proteinlerinin sentezlenmesine yol açan hücre sinyalleşmesi güzergâhını faaliyete geçiren şey ise zamanla bütünleştirilen yükler. Fakat belli bir değerin altındaki yükler yetersiz olduğundan, fazla sinyalleşmeye sebep olamıyorlar. Durumun telafi edilmesi için de egzersiz süresinin katlanarak artırılması gerekiyor. Bu kritik yükün değeri, muhtemel kişinin özgün fizyolojisine bağlı.

‘EGZERSİZDE YÜK NE KADAR FAZLA VE YÜKSEKSE O KADAR KAS ARTIYOR’

Hepimiz egzersizin kas yaptığını biliriz. Yoksa bilmiyor muyuz? Çalışmanın yazarlarından biri olan ve Cambridge Üniversitesi’nin Cavendish Laboratuvarı’nda çalışan Profesör Eugene Terentjev şöyle aktarıyor:

“Şaşırtıcı şekilde, egzersizin neden ve nasıl kas yaptığına yönelik fazla bir şey bilinmiyor: Hikayelere dayanan pek çok bilgi mevcut fakat sağlam ya da kanıtlanmış veriler konusunda çok az şey var.”

Egzersiz yapılırken yük ne kadar yüksek, tekrar ne kadar fazla veya sıklık ne kadar yüksek olursa, kas boyutunda o kadar çok artış oluyor. Fakat kasın tamamına bakıldığında bile, bunun neden veya nasıl gerçekleştiği bilinmiyor. Her iki sorunun cevabı, odak noktası tek bir kasa veya kasın tekli liflerine kaydığında çok daha zor hale geliyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here