Diğer

  Katamaran

  -

  Bir yelken, iki gövde… Sudan biraz yüksekte. Adı katamaran, denizlerin, göllerin en hızlılarından. Henüz tanışmadınız mı? Bu yazıyı bir okuyun, bir tanışın bakalım. Hem belki bu tanışma kısa zamanda ilerler gerçek bir aşka dönüşür kim bilir?

  Elif Duran

  Bundan yıllar önce Yeni Zelanda'nın Coromandel kıyılarında yaşayan Madras yerlileri, çok büyük ağaç gövdelerini birbirlerine bağlayarak, su üstünde çok hızlı gidebilen yelkenli bir tekne yaptılar. Bu tekneye de "catta" (bağlamak) kökünden türettikleri katamaran ismini verdiler. Zamanla, katamaranlar geliştirildi, çok daha büyük ve uzun olanları Batı Hint Adaları'nda ve Güney Amerika'da, yerliler tarafından kullanılır oldu.

  Yerlilerin fikirlerini soramadık ama, bugün, katamaran sporuna gönül verenler, katamaranla yol almanın verdiği keyfi başka hiçbir şeyden alamadıklarını söylüyorlar. Gerçekten de bu spora gönül verenler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sayıca çoğalıyor. Katamaran denince akla gelen ilk yerse Maldivler, Bahama Adaları gibi tropik bölgeler. Hatta buralarda çekilmiş katamaran fotoğraflarını gördüğünüzde, bunları, suların berraklığı yüzünden suda değil havada giden taşıtlara bile benzetebilirsiniz. Zaten buraya tatil için giden hemen herkesin ilk işi katamaranla gezi için randevu yaptırmak oluyormuş…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz