Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKawasaki hastalığı nedir? Kaç yaşındaki çocuklarda görülür?

  Kawasaki hastalığı nedir? Kaç yaşındaki çocuklarda görülür?

  -

  Çocuklarda kalp ve damarları etkileyen yeni bir sendromun Kovid-19’a bağlı olabileceğinden endişe ediliyor. Kawasaki hastalığına benzer belirtiler gösteren sendrom dünyada 100 çocukta görüldü. Peki, kawasaki sendromu nedir? Kawasaki sendromunun belirtileri nelerdir? Kaç yaşındaki çocuklarda görülür? Koronavirüs ile ilişkisi nedir? VM Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sinem Gündüz, yeniden gündeme gelen Kawasaki hastalığı ile merak edilen soruları yanıtladı.

  KAWASAKİ SENDROMU NEDİR?

  Kawasaki sendromu (Kawasaki hastalığı), ilk olarak Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanmıştır. Kawasaki sendromu, hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon gelişmesi durumudur. Enflamasyon, en çok kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarda gözlenir.

  KAWASAKİ KAÇ YAŞINDAKİ ÇOÇUKLARDA GÖRÜLÜR?

  Kawasaki sendromu, 6 aylıktan 5 yaşına kadar olan çocuklarda görülebilir. Ayrıca ‘mukokutanöz lenf nodu sendromu’ olarak da adlandırılan hastalık; mukus zarlarını, lenf düğümlerini ve kalp kasına kan sağlayan koroner arterleri etkiler. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da çocuklarda edinilmiş kalp hastalığının önde gelen nedenidir.

  KAWASAKİ HASTALIĞININ YAYGIN BELİRTİLERİ

  • Ateş
  • Boyunda şişmiş lenf bezleri
  • Ağız, burun ve boğaz iltihabı
  • Göz tahrişi ve kızarıklık
  • Ellerin ve ayakların şişmesi
  • Döküntü
  • Cildin soyulması

  TEDAVİYE 10 GÜN İÇİNDE BAŞLANMALI

  Tanı koyulduktan hemen sonra, ideal olarak ilk 10 gün içinde tedavi başlamalıdır. Kawasaki’li çocukların çoğunun hastanede tedavi görmesi gerekir. Standart tedavi hastalıkta erken yapılırsa kalp kan damarlarına zarar gelmesini önlemeye yardımcı, bir insan kanı proteini olan yüksek dozda ‘IVIG’ içerir.

  - Advertisement -

  Hastalar genellikle ‘IVIG’ ile tedaviden sonraki 24 saat içinde önemli ölçüde iyileşir. Bununla birlikte bazı hastaların, ilk tedaviler işe yaramıyorsa kortikosteroid veya immünosüpresan ilaçlar almaları gerekebilir. Nadiren hasarlı kalp kan damarlarını onarmak için ameliyat gerekebilir.

  KAWASAKİ SENDROMUNUN COVİD-19 İLE İLİŞKİSİ

  “Yeni tip Koronavirüs (Covid-19), Kawasaki hastalığına sebep olur mu” sorusuna gelecek olursak… Şu anki bilgi düzeyimizde kesinlik kazanmış olmasa da bu konu ile ilgili ciddi şüpheler doğmuştur. Bunu destekleyen vakalar, daha çok İngiltere ve İtalya’dan bildirilmektedir. Kawasaki hastalığının nedenleri bakımından virüslerin de rol oynadığı eskiden beri bilinen bir konudur. Bu yüzden şahsen etkisinin olabileceğini düşünmekteyim. Yine de bu konuya net cevaplar verebilmek için bilimsel araştırmaların yapılması ve sonuçlarının açıklanması gerekmektedir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....