Diğer
  Ana SayfaFitnessKaya tırmanışına var mısınız?

  Kaya tırmanışına var mısınız?

  -

   Dışarıdan hiçbir yardım almadan, kişinin kendi kas gücüyle yaptığı tırmanışlara kaya tırmanışı deniliyor. Son yıllarda oldukça popüler olan bu sporun tecrübeli isimlerinden Zorbey Aktuyun, kaya tırmanışının birçok spora oranla vücudu ve zihni daha fazla çalıştırdığını ve geliştirdiğini söylüyor.

  Nasıl başlayabilirim?

  Üniversite kulüpleri öğrenciler için en iyi seçeneklerden biri. Yine her şehirde bulunabilecek dağcılık kulüplerine de başvurulabiliyor. Bu konuda eğitime başlamak ve kendinizi geliştirmek için en uygun yerlerden biri de yapay duvarlar.

   

  - Advertisement -

  Faydaları neler?

  Ayakların yoğun kullanımı nedeniyle, bacaklarda gündelik hayatta pek kullanmadığımız kas grupları devreye giriyor. Omuzlar ve kollar diğer birçok spordan çok daha sıkı bir şekilde çalışıyor. Yine tırmanışın karın-bel (core) bölgesine çok yoğun bir etkisi bulunuyor. Kaya tırmanışı hem aerobik hem de anaerobik bir çalışma sağlıyor. Tüm bunlara doğada bulunmanın keyfi ve bir kayanın üzerinde tutunacak noktalar aramanın meditatif etkisi de ekleniyor.

   

  12022014 kaya2Kimler yapabilir?

  Belli bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Zorbey Aktuyun, “Çocukken ağaçlara tırmanmaya başladığımız dönemden 70-80 yaşına kadar birçok değişik seviye ve zorlukta yapılabilir. Sadece güç içeren bir spor değil; tecrübe, teknik ve denge gibi etkenlerin önemli olduğu bir branş. Bu yüzden çok uzun yıllar gücünüz azalsa bile tekniğiniz sayesinde keyifle tırmanabilirsiniz” diyor.

   

  Farklı branşları var mı?

  Kaya tırmanışının birçok farklı dalı bulunuyor, hemen herkes kendine uygun bir seçim yapabiliyor. Örneğin doğaya gidecek zamanınız yoksa kapalı salonlarda yapay duvarda tırmanabilirsiniz. Yüksekten korkuyorsanız sadece bouldering’i (kısa kaya) deneyebilirsiniz. Dağlarda olmak isterseniz büyük duvar yüzeylerinde adrenalin yüklü bir tırmanış da yapabilirsiniz. Hatta deniz aşığıysanız “deep water solo” denilen su üzerindeki kayalara tırmanıp denize düşebilirsiniz!

   

  Zorbey Aktuyun, “Bazen sadece doğada olmak, keşfetmek için arkadaşlarımla eğlenerek kolay kayalara tırmanıyorum; bazen de her şeyimi vererek büyük mücadelelere girmek ve gerçekten çok zor şeyler denemek istiyorum” diyor.

   

  Formsanté Dergisi Kasım 2013 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz