Diğer
  Ana SayfaFitnessKayak, snowboard yapamayanlara...Alternatif kar zevkleri

  Kayak, snowboard yapamayanlara…Alternatif kar zevkleri

  -

  Sadece kayak mı? Hayır. Dağların ve karların tadını çıkarmak için yapabileceğiniz daha o kadar çok şey var ki… Hediklerle yürüyüş, ATV’lerle safari, kayak kros ve kızak her yaştan, herkesin en risksiz şekilde kar keyfi yaşamasını sağlayan alternatif kar zevklerinden sadece birkaçı.

  Dağlara tatile giden hemen hemen herkesin başlıca amacı bol bol kaymak ya da kaymayı öğrenmektir genellikle. Oysa, bembeyaz karlarla kaplı bu eşsiz ortamda yapacak daha o kadar çok şey var ki! Bir kere, bu mükemmel doğanın içinde, her bir tarafta bir kartpostal karesi sunan bu manzaranın içinde olmak bile başlı başına bir terapi, bir mutluluk… Ayrıca dağ otellerinin ve kayak okullarının sunduğu diğer alternatifler de karın tadını sonuna kadar çıkarmanıza olanak tanıyor. Öyle ki, bunları deneyerek dağda geçireceğiniz her günün diğerinden farklı olmasını sağlamanız olası. Hediklerle karların üzerinde dolaşmak, kayak kros yaparak ağaçların arasında yol almak ya da ATV'lerle karda safari yapmak bu alternatif zevklerden sadece birkaçı…
  İşte, biz de bu ay, kaymak istemeyen ya da çeşitli nedenlerden dolayı kayamayanları düşündük ve onlar için, WOW Uludağ Hotel'e giderek bu haberi hazırladık. Sorularımızı öncelikle Uludağ Kardanadam Ski School kayak öğretmenlerinden Göksay Demirhan'a yönelttik ve kayamayanlar için karda nasıl alternatifler hazırladıklarını öğrendik. Bir kayak öğretmeni olmasına rağmen dağları sadece kayak ve snowboard yapabilenlere değil bunları yapamayanlar için de cazip kılmaya çalıştığını belirten Göksay Demirhan, bu sezondan itibaren Uludağ'da, özellikle de 2. bölgede, faaliyete geçecek pek çok projenin müjdesini verdi. Atların çekeceği kızaklar, ATV turları, ATV eğitim pisti ve snowtubing parkurları dağa gelen herkesi cezbedecek. Ayrıca, bütün dünyada çok yaygın olarak yapılan ve çok talep gören kayak krosu da (Kuzey disiplini kayak) faaliyete geçireceklerini belirten Demirhan, bunun için malzemelerin temin edileceğini ve tur düzenleyecek bir antrenörün de göreve geleceğini sözlerine ekliyor.
  Dağda olmak ruh sağlığına da iyi geliyor
  Dağda olmanın, o tertemiz havayı solumanın ve bütün gün bedenimizi çalıştıran aktivitelerde bulunmanın sağlığımız için ne kadar faydalı olduğu bir gerçek. Ancak bu faydalar sadece fizyolojik değil aynı zamanda psikolojik de… Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, dağda ve karlı ortamda bulunmanın psikolojik faydalarını bakın nasıl anlatıyor: "Bütün canlıların doğaya bağlılığı var. Bu bağlılık onların doğa ile başa başa kalma ihtiyaçlarını doğurur. Doğa ile birleşim insanın ruhsal sağlığının iyileşmesine yol açar. Dağ havası demek şehrin gürültü ve hava kirliliğinden uzaklaşmak demektir. Doğa temiz havası ve renkleri ile insanın duygularına dizginlik, sakinlik ve huzur verir, kişinin kendine olan güvenini artırır."
  Renklerin de insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkilerini bildiklerini söyleyen Tozlu, beyaz rengin enerji sistemini dengeleyip, temizlediğini, aynı zamanda yaratıcılık duygularını açığa çıkarıp, geliştirdiğini anlatıyor. Yeşilin paylaşımın, işbirliğinin, uyumun ve cömertliğin rengi olduğunu belirten psikolog, bu rengin aynı zamanda insanları yatıştırdığını, güven ve huzur verdiğini de ekliyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Doğanın bize sağladığı bu doğal terapiden kayak yaparak yararlanabilirsiniz, kayak yapmasanız bile dağlı bir ortamda bulunmak yine ruh sağlığınıza yarar sağlayacaktır."

  Devamı 2006 Ocak sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz