Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetKekik suyu faydaları nelerdir? Zararları var mı? Kimler içmemeli?

  Kekik suyu faydaları nelerdir? Zararları var mı? Kimler içmemeli?

  -

  Kokusuyla insanı büyüleyen kekiğin, et yemeklerinin vazgeçilmez eşlikçisi olmasının yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası var. Örneğin, elmada bulunan antioksidanın tam 42 katının kekikte olduğunu biliyor muydunuz? Peki, kekik nelere iyi gelir? Kekik suyu faydaları nelerdir? Kekik suyunun zararları var mı? Kimler içmemeli? İşte kekiğin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar…

  KEKİK FAYDALARI 

  • Kişiyi güçlendirecek önemli bir aktioksidan taşır
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
  • Soğuk algınlığı ve gribe karşı korur
  • Güçlü kemikler oluşturur
  • Kanın pıhtılaşmasında kilit rol oynar
  • Kalp hastalıklarını önler
  • Sivilcelere iyi gelir

  KEKİK NELERE İYİ GELİR?

  Bu şifalı baharatta yer alan aktif ajanlardan biri rozmarinik asit, kişinin güçlenmesini sağlayan önemli bir antioksidan. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, soğuk algınlığı ve grip gibi birçok hastalığa karşı kişiyi koruyor. Genellikle göz ardı edilen ama önem taşıyan K vitamini, kanın pıhtılaşmasında kilit rol oynuyor. Kekikte bol miktarda bulunan bu vitaminin, kalp hastalıklarını önlemeden güçlü kemikler oluşturmaya dek birçok özelliği bulunuyor. Vücudun içi kadar dışı için de yararları bulunan kekik, antifungal ve antiseptik özellikleriyle sivilceleri tedavi ediyor. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip tedavilerinde de kullanılıyor.

  kekik suyu faydaları

  KEKİK SUYU FAYDALARI

  Antioksidan bileşenleri nedeniyle kalp hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynayan kekik suyu, kolesterolü dengeleyici etkiye sahiptir. Kekiği diğer bitkisel ürünlerden ayıran en temel özelliği adet dönemindeki etkileridir. Adet söktürücü özelliğinden dolayı bu dönemde şişkinlik, ödem ve gaz problemi yaşayan kadınlar tarafından tercih edilir.

  Mide ağrısı için bal ile karıştırılarak tüketilen kekik suyu sindirim sistemini uyarır ve mide de oluşan ağrıların, krampların, yanma ve ekşimelerin önüne geçer. Aynı zamanda uçak ve gemi tutması yaşayanlar yolculuk öncesi tükettiklerinde mide bulantısından kurtularak daha rahat bir yolculuk yapabilir.

  - Advertisement -

  Not: Her bünye farklı olabilir, doktorunuza danışmadan yemeyiniz!

  KEKİK SUYU ZARARLI MI? KİMLER KEKİK İÇMEMELİ?

  • Hamilelik döneminde yüksek oranda vitamin ve mineral içeren kekik suyunun kullanımı ciddi sorunlar yaratabiliyor. Gebelik ve emzirme dönemindeki, kadınların kekik suyu tüketmemeleri önerilir.
  • 15 yaşın altındaki çocuklarda da kekik suyu tüketimi önerilmemektedir.
  • Kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı etkisinden dolayı herhangi bir cerrahi operasyon öncesi kekik suyu tüketimini daha çok kan kaybına neden olabilir. Operasyondan önce ve sonra aynı zamanda pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar ile birlikte kekik suyu tüketimi sağlık problemlere neden olabilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz