Diğer
  Ana SayfaSağlıkKendimi savunmak için Tai chi desteği

  Kendimi savunmak için Tai chi desteği

  -

  Şu yoğun tempoda ne çok ihtiyacım vardı bilemezsiniz; Bana kendimi hatırlatacak bu savunma sporu ve sanatı gerçekten iyi geldi bana. Figürlerin estetik olduğuna bakmayın, ihtiyaç duyduğum zaman Tai chi ile kendimi çok iyi savunabilirmişim!

  Bugün benim için yeni olan bir sporu öğreniyorum, aslında sanat mı demeliydim? Adı Tai chi. Formsante ekibinin fikriydi böyle bir öğrenme sürecini haber yapmak. Benim de çok hoşuma gitti. Tai chi'nin yanı sıra, bu sporu öğreneceğim mekan da bana bir o kadar ilginç geldi. Altunizade'deki "Club Arora"dan bahsediyorum. "Neden ilginç?" diye sorarsanız, Club Arora'nın sadece kadınlara özel bir spor ve yaşam merkezi olduğunu daha önce duymamıştım. Farklı kesimlerden kadınlar tüm günlerini burada hiç sıkılmadan değerlendirebiliyormuş. Fitness yapıyor, yüzüyor, otantik masajlar yaptırıyor, hamama giriyor, hobilerini uyguluyor, çaylı kahveli sohbetler yapıyorlar. Üstelik tüm bunları gerçekleştirirken merkeze erkek sinek bile giremiyor! Eğlenceli değil mi? Tai chi de mekandaki aktivitelerden biri. Tai chi öğrenmek için sabah yola çıkarken böyle bir deneyim yaşayacağım için çok mutluydum. Zaten merak ettiğim bu sporu çekim vesilesiyle ögrenecek olmam benim için güzel bir tesadüf oldu. Basın danışmanımla buluştuktan sonra, Arora Club'a doğru yola çıktık. Formsante ve Arora ekibi birlikte karşıladılar bizi güleryüzle. Kısa bir tanışmanın ardından Tai chi hocamla tanıştım ve önce uzun uzun sohbet ettik…
  Tai chi'nin ruhu
  Tai chi "büyük enerji" anlamına geliyormuş. Eğitmenim Aslı Tan, bu sporun bir çeşit hareketli meditasyon olduğunu anlatıyor. Bir tür savaş ve savunma sanatıymış. Öyleyse hayatımda gördüğüm en estetik savaş ve savunma sanatı bu olsa gerek… Eski savaş sanatı hareketleriyle nefes egzersizlerini Taocu meditasyonla birleştirdiğinizde bugün benim temel eğitimini alacağım Tai chi çıkıyor ortaya… Bu sporun tarihi, eski Çin kaynaklarına göre onbin yıl öncesine dayanıyormuş. Amaç da denge, uyum, konsantrasyon ile fiziksel ve zihinsel bütünlüğü sağlamakmış. Ben, aslında sekiz haftalık bir eğitim programı olan Tai chi'nin ilk dersini, yani temel eğitimini alacağım. Bakalım başıma neler gelecek?
  İşte ilk izlenimler…

  Devamı 2005 Ekim sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz