Diğer
  Ana SayfaPsikolojiKendinizle tanışmaya hazır mısınız?

  Kendinizle tanışmaya hazır mısınız?

  -

  Yaklaşık 20 yıllık atölye çalışmaları ile eğitimlerden edinilen bilgiyle oluşturulan multidisipliner atölye çalışması “Yaşamın Direksiyonunda”, katılımcılarını benliğinin en ufak parçasına kadar uzanan derin bir yolculuğa davet ediyor. Atölyenin oluşturucusu Şebnem Toker, bu davetin nedenini “Çünkü en doğru yolu, insanın kendi iç sesi söyler” diyerek açıklıyor.

  Hazırlayan: Ayşegül Uyanık Örnekal

  Hayat; bizleri türlü başarısızlıklar, zaferler, engeller ve engelleyicilerle karşılaştırıyor. Kişi kimi zaman bahaneler yaratıyor, kimi zaman da kendisinde savaşma gücü bulamıyor ve sonuçta nasıl davranacağını bilemiyor. Cevabı bulmak için kendine dönse de aradığı cevabı iç sesi de veremiyor. Tam da burada yani iç sesini dinleme noktasında Yaşamın Direksiyonunda Atölyesi’ni tasarlayan Yaşam Koçu Şebnem Toker, “Çoğu zaman kendi iç sesimiz sandığımız, aslında geçmişten getirdiğimiz bir otorite figürünün sesi oluyor. Bazen anne-babamız, bazen eski eşimiz, bazen de patronumuz konuşuyor. Oysa tutkularımızın peşinden gitmemiz gerekiyor. Kalple konuşmak, kalbin sesini duymak ve kalple iletişim kurmak, bizi tutkumuzla karşı karşıya getiriyor. İnsanların öz tutkularını bulmaları gerekiyor. Tutkunun insanı yolda tutan bir etken olduğuna inanıyorum. Eğer tutkusu olmazsa, insan yarattığını besleyemez. Yaratıcılığın arkasındaki ateştir tutku. Dolayısıyla kişinin kendi tutkusunu keşfetmesi, başkalarının hayatını yaşamadığından emin olması gerekiyor” diyor.

  ÖNCE KORKU, ARDINDAN KABULLENİŞ GELİYOR

  Kendi iç sesini ise eğitimi için gittiği İngiltere’de, bir başınayken duyduğunu ve ilk anda bundan biraz korktuğunu itiraf eden Toker, şöyle devam ediyor: “Benimle konuşanın kim olduğunu bilmiyordum. Bu ses beni sürekli eleştiren, geçmişten getirdiğim bir otorite figürünün sesi miydi? Hayır, beni eleştirmiyordu, yardım çığlığı da değildi. Bu, benim sesimdi. İnsanın kendi sesini bulmak için uzun yollar yürümesi, aşılmaz zannettiği engelleri aşması gerekiyor. Çünkü bir kez kendi sesini bulmak kabullenişe yetiyor.”
  Böylece uzun, meşakkatli ama bir o kadar da ilham verici bir serüvene çıkan Toker; yıllar boyu aldığı eğitimleri, yaptığı çalışmaları ve en çok da kendisiyle olan yolculuğunda zihnin yaratımı olan bazı desen blokajları üzerinde yapılan şifa çalışmalarından bir süre sonra kişinin tekrar benzer sorunlar yarattığını fark ediyor. Bunun üzerine “Yaşamın Direksiyonunda” isimli, kendi tasarladığı atölye fikrinin ilk tohumları atılıyor.

  MULTİDİSİPLİNER YÖNTEMLER UYGULANIYOR

  Meditasyondan sanatsal faaliyetlere varana kadar pek çok disiplinin bir arada kullanıldığı atölye, altı hafta sürüyor. Danışanla kısa bir kimya görüşmesi yaparak başlayan süreç; Toker’in enerji akışı olarak danışanını denetleyebildiği, varsa blokajları, daha önceki travmalarından getirdiği şemaları şifalandırdığı çalışmalarla devam ediyor. Ardından sezgi çalışmalarına geçtiklerini belirten Şebnem Toker, “Anda olmak, farkındalık, meditasyon üzerine egzersizler yapıyoruz. Tüm bu blokajların açılımının ardından yaratıcılığı besleyen, sezgileri devreye sokan sanat büfeye başvuruyoruz. Burada hayalleri, tutkuları çalışır hale getirmek için sanat faaliyetleri ve yazı çalışmaları yapıyoruz. Jung koçluk metotlarıyla kendini tanıması, özüyle sohbet etmesi üzerine aktivitelerde bulunuyoruz. Bu altı haftalık süreci kurgularken, hem sağaltıcı hem de enerji yükseltici olmasını hedefledim. Bana kalırsa gündelik yaşamın kalabalığı içinde kendimizi ve kendimizle temas kurmayı fazlaca es geçiyoruz. Oysa küçük anlar, kısa molalarla tıpkı bir sevgiliyle buluşur gibi kendimizle buluşabilmeliyiz. Birlikte yapacağımız altı haftalık yolculuk boyunca keşfettiğiniz tüm güzel yönlerinizi bir araya getirip, evrendeki iyiliklere bağlayabilir ve kendi muhteşem geleceğinizi oluşturabilirsiniz. Yaradan’ın verdiği güçle, siz istedikten sonra her şey mümkün!” diyor.

  - Advertisement -

  ATÖLYEDE HANGİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR?

  Yaşamın Direksiyonunda Atölyesi; enerjisel, ruhsal ve zihinsel açıdan keşifler, farkındalıklar ve çözümlemelerle dolu altı hafta sürüyor. Şebnem Toker çıkılan bu yolculuk sonunda katılımcılara, yaşamları boyunca rehber olması için kişiye özel yol haritası ve katılım sertifikası da veriliyor. Bu atölyede yapılan çalışmalar ise şunlar:

  • Meditasyon
  • Gevşeme teknikleri
  • Sezgiselliği besleyen özel yöntemler
  • Araçlarla koçluk
  • Enerji çalışmaları
  • Kahraman kartları
  • Antagonistinle tanışmak

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz