KENDO

0

Bambu kılıçlar ve naralar eşliğinde rakibinize karşı strateji geliştiriyorsunuz… Sıkı bir vücut, iyi çalışan bir metabolizma ve stres atmak için ideal bir çalışma olan Kendo’da aslında spordan daha fazlası var…

Esin Altuğ

16.Yüzyıl Feodal Japonya'sında, Samuray sınıfının savaş sanatı olarak ortaya çıkmış Kendo… Günümüzde ise modern formlarla uygulanan geleneksel bir kılıç sporu.Kendo kelimesi Japonca'da "Kılıç Yolu" anlamına geliyor. Tahta ve bambu kılıçlar kullanılarak uygulanan bu saldırı sporunun felsefesinde rakibe gereksiz acı çektirmeden, tek hamlede etkisiz hale getirmek yatıyor. Binlerce senelik bir gelenek ve kişisel gelişime dayalı bir çalışma olan Kendo, spor olmanın ötesinde bir sanat ve öğreti. En önemli amaçlarından biri, karşılaşma sırasında ya da kişinin içinde bulunduğu herhangi bir durumda her şeye hazırlıklı olmak, zihinsel olarak hazırlıksız yakalanmamak…

Kendo, fiziksel güç kadar, zihinsel ve ruhsal gücün kullanımını da geliştirmeyi hedefliyor. Cesaret, hızlı ve sakin karar verme, ekip bilinci gibi yetenekler ile saygılı ve kibar olmak gibi belirli davranış kalıpları Kendo'nun çalışma sistemi içinde yer alıyor.
Fiziksel olarak ise bu spor, kas sistemini çalıştırıyor, terle toksin atımına yardımcı oluyor, kan dolaşımı hızlandırıyor. Kendo yapan birinin vücudu besin depolamak yerine yağ yakmaya yatkın hale geliyor. Sürekli bir zindelik, daha geç yorulma ve konsantrasyon kolaylığı gibi avantajlar da cabası… Kendo sporuyla uğraşan biri , başka ortamlarda da dik duruşu e kendine güveniyle kendini belli ediyor.
Bir Kendo karşılaşmasındayken, rakibinizi gözlerinizle izlemeli, hareketlerine hızlı tepkiler vermeli ve zihninizde tasarladığınız şekilde, saldırıya geçmek için beliren fırsatları iyi değerlendirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here