Diğer
  Ana SayfaYazarSinan İbişKilo yönetiminde termogenez ve ağızdan alınan destekler

  Kilo yönetiminde termogenez ve ağızdan alınan destekler

  -

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞKilo vermek ve sağlıklı olmak için hangi vitamin takviyeleri ile yiyeceklerin etkili olduğunu öğrenmekte fayda var. Hemen her gün yeni bir zayıflama ilacı piyasaya sürülüyor. Bunlardan bazıları, içerikleri nedeniyle tehlikeli olurken bazıları da kilo kaybında hiçbir işe yaramıyor.

  ABD’li yetişkinlerin yüzde 61’i aşırı kilolu ve nüfusun çeyreğinden fazlası obez… Obezite, Tip 2 diyabet hastalığı ve kalp rahatsızlığıyla ilişkilendiriliyor. Obezlerin yüzde 30-40’ı kilo veriyor ancak bunu koruyamıyor. Kişilerin diyet ve egzersiz yoluyla kilolarını kontrol etmede yeterince başarılı olmadıkları anlaşıldığı için, obezite ile savaşta bazı ilave desteklere ihtiyaç duyuluyor. Ne yazık ki, eczacılık endüstrisi bu soruna henüz çare bulamadı. Geliştirilen kilo verme ilaçlarının da bazı ciddi yan etkileri ortaya çıktı.

  Termogenezi artırmak
  Neyse ki kişilere kilo verdirmede yardımcı olabilecek birçok doğal bitki ve vitamin takviyesi bulunuyor. Bu maddelerden bazıları, vücudun yağ yakma kabiliyetini güçlendiriyor, bazıları da iştahı bastırıyor, enerjiyi artırıyor ve vücudun su tutmasını azaltarak kilo kaybettiriyor. Birçok doğal kilo verme takviyesi ise kişilerin iradelerine sahip olabilmesini sağlıyor, iştahı azaltıp, enerjiyi artırıyor ve kişinin spor yapabilmesi için yeterli gücü veriyor.

  Spirulina
  Spirulina (çeşitli mavi-yeşil yosunlar) bitkisel protein kaynağı olup, ayrıca vücuda dost karbonhidrat, B-kompleks vitaminleri (özellikle B12), A ve E vitaminleri, mineraller, eser elementler ve gamma-linolenic asit (GLA) yönünden zengin… Kolesterolü düşürücü ve lipidleri (kolesterol, trigliseritler ve lipoproteinler) artırıcı etkisi, yapılan araştırmalarla kanıtlanan spirulina ayrıca, obezite ve yeme bozukluklarıyla savaşmada da etkili olduğu iddia ediliyor. Yüksek düzeyde protein, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle, tokluk hissini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

  - Advertisement -

  Yeşil çay ekstresi
  Yeşil çayda antioksidan özelliği olan, kanserle savaşan, LDL kolesterolünün oksidasyonunu engelleyen polifenol maddesi bulunuyor. Yeşil çay ayrıca önemli bir kalori yakıcı mekanizma olan termogenezi artırıyor. Yeşil çay obeziteyle savaşta faydalı olabiliyor. Eğer kan basıncınız yüksekse, kalp damar sisteminde hastalığınız varsa veya diyabet hastasıysanız lütfen doktorunuza danışmadan besin takviyesi kullanmayın.

  E vitamini
  E vitamini güçlü bir antioksidan olup, vücuttaki ödemin atılması, kas kaybının önlenmesi için kullanılıyor. Vücudun yağları ve yağda çözünen vitaminleri kullanma kabiliyetini artırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca tiroid bezinin optimal dengede çalışmasına yardımcı oluyor. Son yapılan bir çalışmada, obez katılımcılardaki serum E vitamini konsantrasyonunun normal kilolu kişilere göre yüzde 10 daha az olduğu gözlendi.

  Soru: Arı poleni kilo aldırır mı ?
  Cevap: Arı poleni; zengin bir protein, karbonhidrat, mineral ve esansiyel yağ asidi kaynağı… Ayrıca B-kompleks vitaminleri, C vitamini, mineraller, amino asitler, enzimler ve diğer önemli besin öğelerini içeriyor. Günlük diyeti destekleyici olarak, protein, yağ ve diğer önemli besin maddeleri düşünülerek alınabilir, enerji düzeyini artırmak için kullanılabilir. Yemeklerden önce alındığında iştahı kontrol edebilir. Atıştırmalıkların veya atlanan öğünlerin yerine de 15 gram kadar kullanılabilir.

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

  Formsante Dergisi Aralık 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz