Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKimler daha fazla risk altında? İşte Corona Virüs analizi ve istatistikler

  Kimler daha fazla risk altında? İşte Corona Virüs analizi ve istatistikler

  -

  Çin’den gelen verilere göre, yeni Corona Virüs hastalarının çoğu hafif semptomlar yaşıyor. Geçen ay, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden bilim adamları, COVID-19 teşhisi konan ilk 72.314 kişinin verilerini analiz eden bir makale yayınladı.

  CORONA VİRÜS ANALİZİ VE İSTATİSTİKLER

  Peki, kimler Corona Virüs için kimler daha fazla risk altında? Kadın ve erkekler açısından Corona Virüs istatistikleri nasıl? Çocukların Corona Virüs’ten etkilenme oranı nedir? Corona Virüs’ten ölen yaşlıların kronik hastalıkları neler? Çin’den yansıyan Corona Virüs istatistikleri ve analizi neler söylüyor? İşte CNN’nin aktardığı Corona virüs analizi ve istatistikler

  KİMLER DAHA FAZLA CORONA VİRÜS RİSKİ ALTINDA?

  Epidemiyologlar, Corona Virüs salgınının mekaniğini tam olarak anlamanın uzun zaman alacağını söylüyor fakat Çinli bilim insanlarının yayımladıkları veriler, virüse karşı savunmasız olanlar hakkında bir fikir verebilir. Veriler, erkeklerin ve kadınların virüse yakalanma olasılığının aynı olduğunu gösteriyor.

  ERKEKLER DAHA KÖTÜ ETKİLENİYOR

  Bilim insanları, Corona Virüs’e sahip oldukları doğrulanan 44.672 vakayı ele aldılar. Bu vakalara bakıldığında, her 100 kadına karşılık 106 erkek tanılı hasta tespit edildi. Bunun yanında, en azından ilk verilere göre erkeklerin Corona Virüs’ten daha kötü etkilendiği görülüyor. Hastalık teşhisi konulan erkeklerin %2,8’i ölürken, kadınlarda ölüm oranı %1,7.

  - Advertisement -

  Verilerde hastalığın ne kadar şiddetli olduğu bilgisi de çıkarılabiliyor. İyi haber şu ki, enfekte olanların %80’den fazlası Corona Virüs’ü hafif semptomlarla atlatıyor. Yaklaşık %14’ü şiddetli vakalar olarak sınıflandırılırken, %5’inin durumunun kritik olduğu belirlendi.

  ÇOCUKLAR NASIL ETKİLENİYOR?

  Ayrıca, araştırmacılar Çin’deki çocukların yetişkinlerden daha hafif semptomlar gösterdiklerini de söylüyor. Pediatrics tıp dergisinde online yayımlanan bir çalışmada, 731 doğrulanmış ve 1412 şüpheli Covid-19 vakası incelendi. Çocuk hastaların %90’ından fazlası hafif ya da yaygın görülen hastalık belirtilerini gösteriyorlardı.

  Corona Virüs testi pozitif çıkan hastaların yaklaşık %13’ü hastalık belirtisi göstermedi. 2143 vakanın içinde 14 yaşında bir erkek çocuğu hayatını kaybetti ve vakaların %6’sı da şiddetliydi.

  Uzmanlar, COVID-19’un iyileşme oranlarının salgın bitene kadar net olmayacağını belirtiyorlar.

  Bunun yanında Çin’e ait veriler,  vakaların önemli bir bölümünün Corona Virüs’ten kurtulduğuna dair bilgi veriyor. Yayınlanan bir raporda, Çin anakarasında teyit edilen 80.928 vakadan 70.420 kişi “tedavi edildi ve taburcu oldu”, 3245 kişi öldü ve geriye kalan kişiler ise halen hasta.

  HASTA YAŞI ARTTIKÇA, RİSK ARTIYOR

  Çin’deki ilk hasta verileri, hastaların yaşlarının büyüdükçe corona virüsün daha fazla risk getirdiğini gösteriyor. Kaydedilen vakaların çoğu 30 ila 69 yaş arasındaki insanları kapsamakla birlikte, hastaların yaşları arttıkça ölüm oranlarının da arttığı sonucuna ulaşılıyor. Verilere göre, 49 yaş ve altı insanlar arasında hastalığa yakalananların %0.2’si öldü. 80 ile daha büyük olanların ise %14.8’i hayatını kaybetti.

  İTALYA’DA ÖLÜM YAŞ ORTALAMASI 80.5

  Dünyada Corona Virüs’ü en ağır atlatan İtalya’da da durum benzer. İtalya Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, İtalya’da virüs bulaştıktan sonra ölenlerin yaşı ortalama 80.5, enfekte olanlar için yaş ortalaması ise 63. Cinsiyetlere oranla bakıldığında ölenlerin %30’u kadın. Ölen kadınların yaş ortalamaları ise 83.6 ile erkeklerden daha yüksek.

  FRANSA’DA YENİ VAKALAR ARASINDA GENÇLER DE VAR 

  Bununla birlikte Fransa’daki sağlık yetkilileri, şu anda ülke genelinde yoğun bakımda olan tüm Corona Virüs hastalarının yarısının 60 yaş altında olduğunu ve Fransa Halk Sağlığı’nın Covid-19 salgını içinde “yeni evre” olarak adlandırdıkları değişimi keşfettiler. Dünya genelinde COVID-19’un en çok yaşlıları tehdit ettiğine dair veriler paylaşılıyordu. Fransa Halk Sağlığı Genel Müdürü Geneviève Chêne, çok güçlü bir yeni evreni söz konusu olduğunu belirtiyor: “Ciddi vakaların sayısı artmakla kalmıyor, bu vakalar arasında genç insanlar da yer alıyor.” diyor.

  39 YAŞINDAKİ CORONA VİRÜS HASTASI ANLATTI

  GENÇLER DİKKATLİ OLMALI

  Bu vakalara ilişkin ayrıntılarda hastaların altta yatan başka bir sağlık sorunlarının olup olmadığı belli değil. Uzmanlar, genç insanların sadece COVID-19’un hafif semptomlarını yaşamalarına rağmen, yine de risk faktörünü ciddiye almaları konusunda uyarıyorlar. Çünkü enfekte oldukları takdirde, kendilerini hasta hissetmeseler bile hastalığı daha savunmasız insanlara yayabilirler.

  KRONİK HASTALIKLARA SAHİP İNSANLARIN ÖLME ORANI DAHA YÜKSEK

  Çinli araştırmacılara göre, altta yatan sağlık sorunları önemli bir faktör. Verilere göre, Corona Virüs’e yakalanmadan önce kronik hastalıklara sahip insanların ölüm olasılıkları daha yüksek. İtalyan hükümeti, Corona Virüs’ten ölen kişilerin çoğunun Corona Virüs’e yakalanmadan önce mevcut iki ya da üç hastalık tanısına sahip oldukları verisini doğruladı. Bu altta yatan hastalıklar arasında en çok görülenler sırasıyla yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet.

  CORONA NE DEMEK? İLK BELİRTİLERİ NE?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz