Diğer
  Ana SayfaSağlıkKimler Omega-3 hapı kullanmalıdır? Faydaları nelerdir?

  Kimler Omega-3 hapı kullanmalıdır? Faydaları nelerdir?

  -

  FORMSANTE ÖZEL İÇERİK

  Ülkemizde balık tüketim oranı düşük olduğu için özellikle başta çocuklar tarafından tercih edilen Omega-3 hapları hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Yalçın, ‘kimler Omega-3 kullanmalı? Hangi Omega-3’ü tercih etmeliyiz? Faydaları nelerdir? gibi sorulara yanıt verdi…

  ‘KALP DAMAR HASTALIĞI RİSKLERİNİ AZALTIYOR’

  Omega-3 özellikle, kanda bulunan bir yağ türü olan Trigliserid’in yüksekliğini düşürmede ve halk arasında iyi kolesterol adı verilen HDL düzeyini arttırmada etkili bulunmuştur. Dolayısıyla Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili riskleri azaltmada etkilidir.

  - Advertisement -

  ‘İÇERİKLERİ FARKLI OLABİLİR’

  Burada önemliki nokta şu ki, piyasada bulunan omega-3 ilaçlarının, DHA ve EPA içerikleri farklı miktarda olabilir. DHA (docosa hexaenoic acid) ve EPA (eicosa pentaenoic acid), Omega-3 yağ asitlerinin kısaltılmış isimleridir.

  ‘TOPLAM DOZA MUTLAKA BAKILMALI’

  Omega-3 ilacının içindeki EPA miktarının en az 900 mg olması, kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili riskleri azaltalbilmesi için önemlidir. Satın alırken mutlaka toplam doza ve içeriğindeki EPA oranına dikkatle bakmak gerekir.

  ‘KULLANIMINDA SAKINCA YOKTUR’

  Omega-3, gençler, çocuklar ve tüm yaş gruplarında önerilmektedir. Ülkemizde balık tüketimi yeterli olmadığı için, özel bir yan etki görülmediği sürece kullanımında sakınca yoktur.

  OMEGA 3 NE İŞE YARIYOR?

  LİMON OMEGA 3’Ü ETKİSİZ HALE GETİRİYOR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz