Diğer
  Ana SayfaFitnessKinesis ile kilolara veda edin

  Kinesis ile kilolara veda edin

  -

  Kuvvet, denge, dayanıklılık ve esneklik… Tüm bu becerileri eş zamanlı geliştirebilen kinesis egzersizi, spor hayatına yeni bir boyut kazandırıyor. Bu egzersizle kilo vermek de kolaylaşıyor.

  Günümüzde sağlıklı yaşam trendleri kapsamında birçok farklı egzersiz modeli gündeme geliyor. Kimileri kas kütlesini artırmaya yönelik çalışırken, kimileri de esneklik kazanmayı amaçlıyor. Kinesis ise kuvvet, denge gibi birçok özelliği bir arada sunuyor. Toplumun her kesiminden kişinin rahatlıkla uygulayabileceği program sadece sağlıklı ve fit kalmak isteyenler değil; orta yaş grubu, profesyonel ve amatör sporcular, çeşitli ortopedik ya da metabolik problemleri olanlar ile hamileler tarafından da kullanılabiliyor. Zihin ve vücudun uyum içerisinde çalışmasına olanak sağlayan kinesis hakkında merak edilenleri Memorial Wellness Medikal Fitness Uzmanı Murat Biçer’den öğrendik.

  Postür düzeliyor, yaşam kalitesi artıyor

  Hareket özgürlüğünden ilham alınarak tasarlanan kinesis, zihnin ve vücudun uyum içerisinde çalışmasını hedefliyor. Kuvvet, denge, dayanıklılık ve esnekliğin artmasını sağlayan bu fonksiyonel egzersiz ekipmanı, yapılan çalışmaların temelini oluşturan stabilizasyon ve mobilizasyon becerilerini en sağlıklı şekilde artırmayı sağlıyor. Bu sayede toplumun büyük kısmında görülen postür problemlerini azaltıp, kişilerin yaşam kalitesini artırıyor. Felsefesinde, yogadaki farkındalık ve dövüş sporlarındaki disiplini barındırdığını belirten Medikal Fitness Uzmanı Biçer, “Kinesis, doğal eklem açılarını koruyup, vücudu destekleyerek en sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. 360 derece dönebilen başlıkları sayesinde alfa, beta, gama, delta modülleri kullanılarak aynı anda zıt kas gruplarını bile çalıştırabiliyor” diyor.

  - Advertisement -

  Severek egzersiz yapın

  Metabolik problemlere sahip kişilerin teşhis ve tedavi sürecinden sonra egzersiz yapmasında herhangi bir sakınca yoksa sağlık problemine uygun şiddette, kişinin ihtiyacı olan egzersiz tiplerinde, süre, sıklık konusunda da programlı ve düzenli olacak şekilde fiziksel aktiviteye başlanabiliyor. Egzersize başlarken kişinin sadece fiziksel özellikleri değil, sosyal yaşantısı da önem taşıyor. Bu kapsamda kinesis yapmaya başlayacak kişinin egzersiz konusunda tam bir taramadan geçirildiğini belirten Biçer şunları söylüyor: “Yapılan taramanın ardından kişinin fiziksel durumuna, postürüne, spor geçmişine, yaşına, cinsiyetine, amaçlarına, mesleğine ve günlük yaşantısına uygun egzersizler seçiliyor. Uygulanacak programın niteliğinin kişiyi mutlu etmesinin yanında, hedeflerine ulaştıracak kapsamda olması da önem taşıyor.”

  Bir yaşam tarzı olarak egzersiz!

  Spor yapmanın önemi tüm uzmanlarca vurgulanıyor. Ancak bunu zorunlulukla değil, keyifle yapmak gerekiyor. Dolayısıyla kişinin egzersizi yaşam tarzı haline getirmesi önem taşıyor. Bu noktada devreye fonksiyonel egzersizler giriyor. Murat Biçer oturup kalkarken, merdiven çıkarken, eğilirken, bir yere uzanırken çalışan kaslar ve eklemlerin düşünülerek bir program oluşturulması gerektiğini belirterek, “Böylece bireyin günlük hayatında ihtiyacı olan enerji ve kuvvet sağlanabiliyor. Burada egzersiz için kullanılacak ekipmanın, sürenin ve sıklığın da büyük önemi oluyor. Kinesis fonksiyonel egzersiz konusunda dünya çapında öne çıkıyor ve bu kapsamda değerlendiriliyor. Sabır ve disiplin içerisinde tamamlanacak bu süreçte, kinesis ve diğer fonksiyonel ekipman ile alınacak başarılı sonuçlar kaçınılmaz oluyor” diyor.

  DAHA ÇOK KALORİ YAKILIYOR

  Kinesis, harekete direnç katıyor. Bu sayede diğer geleneksel egzersiz ekipmanına göre daha yüksek oranda kalori yakılmasına yardımcı oluyor. Her egzersizde tüm kinetik zinciri aktive eden hareketler yapılıyor. Aynı anda birçok eklem ve kas grubu devreye girdiği için günlük hayat aktivitelerine yönelik sayısız egzersiz gerçekleştirilebiliyor. Hareket açıları ve varyasyonlar arttıkça zihnin ve vücudun yapabilecekleri konusunda çok önemli sonuçlar elde edilebiliyor.

  Medikal Fitness Uzmanı Murat Biçer, kinesisin diğer özelliklerini şu şekilde sıralıyor:

  • Çok sayıda eklemin çalıştığı egzersizler uygulanabiliyor.

  • Her yaşa ve amaca uygun programlar yaratılabiliyor.

  • Ergonomisi ve tasarımıyla minimum risk ile maksimum performans hedefleniyor.

  • Egzersiz uygulamalarını eğlenceli hale getiriyor.

  • Dijital ekran ile kilo değişimi çok basit bir şekilde yapılıyor.

  Ayşegül Uyanık Örnekal
  Formsante 2015 – Aralık sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz