Diğer
  Ana SayfaFitnessKinesis'le 250 egzersiz yapılabiliyor!

  Kinesis’le 250 egzersiz yapılabiliyor!

  -

  Duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı, vücudun esneklik ve dayanıklılığını artıran Kinesis, aslında Pilatesle akraba sayılır. Ama ondan bir seviye daha zor! Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi gören Kinesis, şu günlerde spor salonlarının en popüler dersi…

  Amerika’yı kasıp kavuran egzersiz yöntemi Kinesis artık Türkiye’de. Önce İtalyanların bulduğu daha sonra da Amerikalıların geliştirdiği egzersiz yöntemi ‘Kinesis’ yaklaşık bir yıl önce Mayadrom Sprots Center tarafından Türkiye’ye getirilmişti. Eğitmen Özer Canlı, Kinesis’e çok büyük ilgi olduğunu ve derslerinin hiç boş geçmediğini anlatıyor. Kablo sistemiyle çalışan Kinesis vücuda zorlanmadan esneklik ve dayanıklılık kazandırmaya yardımcı oluyor. Gün boyu ayakta duran ya da sürekli bilgisayar başında oturmak zorunda olanlardaki duruş bozukluklarının düzeltilmesinde de çok etkili.

  Nasıl çalışıyor?
  ‘Zihin ve beden egzersiz yöntemi’ olarak tanımlanan Kinesis, tüm eklemlerin doğal açılarını kullanarak hareket etmesini sağlıyor. Hem egzersize yeni başlayanlar için hem de profesyonel sporculara önerilen bu egzersiz çeşidi, dört ayrı modülün birleşiminden oluşuyor. Duvara monte edilen ağırlık plakalarıyla hareket eden bu modül makara sistemiyle çalışıyor. Dört ayrı modül, alfa, beta, delta, gama olarak isimlendirilmiş ve bu açılara göre hareket sağlıyor.
  Bu modülleri tasarlayan mühendisler, insan vücudunun değişik açılardan postürel analizlerini yaparak şekillendirmişler. Ağırlıkları azaltılıp artırılabilen modüller sayesinde, her kas grubu en geniş açılarda maksimum derecede çalışıyor.
  Kinesis duvarı olarak isimlendirilen modüller, yan yana yerleştiriliyor ve egzersizler sırasıyla her bir duvarda ikişerli turlar halinde tekrarlanıyor. Dünyada yaklaşık 5 yıldır büyük ilgi gören bu egzersiz türünün aslında yoga ile akraba olduğu vurgulanıyor. Dört ayrı Kinesis duvarında yaklaşık 250 farklı egzersiz yapılabiliyor. Ancak bu egzersizler her altı ayda bir Amerika’dan gelen eğitmenlerce yenileniyor. Çünkü bu modüller aslında insan vücuduna sonsuz sayıda açı sunuyor.
  Dersler ise gruplar halinde ya da birebir veriliyor. Ancak tek bir eğitmen eşliğinde verilen grup dersine en fazla 3 kişi alınıyor. Özer Canlı, bazı öğrencilerin artık bu sistemi evlerine dahi kurdurduklarını anlatıyor: ”Kinesis bu merkezdeki en çok ilgi gören sporlardan biri. Bu modüllerin evler için uygun boyutta imal edilen çeşitleri evlerde de egzersiz yapma olanağı sunuyor. Buradaki bazı öğrencilerimiz bu sebeple evlerine bu modüllerden aldılar.”

  Devamı Formsante’nin mayıs 2007 sayısında  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz