Diğer
  Ana SayfaFitnessKIŞ KARNINDAN KURTULUN!

  KIŞ KARNINDAN KURTULUN!

  -

  Kış mevsimi pek çoğumuz için koca bir göbek anlamına geliyor; neden mi? Çünkü soğuk havalarda düzenli spor yapmak şöyle dursun, neredeyse koltuğumuzdan kalkmaya bile üşeniyoruz. Bu yetmiyormuş gibi eve daha çok bağımlı kaldığımızdan olsa gerek, yedikçe yiyoruz… Sonuç: Sıkılığını yitiren karın, bel ve kalça kasları ile hızla alınan kilolar. Kış mevsiminde kalın kazakların içinde saklayabildiğiniz için karnınızın formunu yitirmesini önemsemiyor olabilirsiniz ama unutmayın ki, hava buz gibi olsa bile partilerde yine ince kıyafetler revaçta. Peki ya çözüm? Sports International Fitness Müdürü Oktay Sağnak, sıkılaştırma ve güçlendirme egzersizlerin imdadınıza yetişeceğini söylüyor.

  Funda ÇATAR – Nilay YALÇINKAYA – Fotoğraf Ahmet GÜL

  GÜÇLENDİRİN
  Yatar pozisyonda sağ tarafa dönün. Üstte kalan bacağınızı, diğer bacağınızın üzerine yerleştirin. Sağ dirseğinizden destek alın. Şimdi kalçanızı mümkün olduğunca kaldırın, karın kaslarınızı iyice gerin ve sol kolunuzu dirsekten bükün. Bu pozisyonda vücudunuzu yavaşça kaldırıp, tekrar alçalın. Hareketi 3 kez tekrarlayın. Hareketi yaparken gergin halinizi korumaya çalışın. Egzersizi uygularken vücut pozisyonunuzu değiştirmemeye de dikkat edin. Egzersizi vücudunuzun yönünü değiştirerek yani sol tarafınızla da 3 tekrar yaparak tamamlayın.

  GERİN
  Yere dik oturun ve sol bacağınızı gergin bir şekilde uzatın. Sağ bacağınızı sol dizinizin üzerine atın. Vücudunuzun üst bölümünü hafifçe sağa doğru çevirin. Kalçanızdan 3 el mesafesi kadar uzakta tuttuğunuz sağ kolunuzdan destek alın. Sol dirseğinizle sağ dizinizin dışına bastırın. Şimdi başınızı, belinizde, özellikle de karın yan kaslarınızda belirgin bir gerilme hissedinceye dek sağa doğru çevirin. Bu pozisyonda 30'a kadar saydıktan sonra gevşeyin. Gerilme hareketini tekrar yapın. Ardından egzersizi vücudunuzun diğer yönü ile tekrarlayın.

  GÜÇLENDİRİN
  Sol bacağınızın üzerinde durun. Vücudunuzun üst kısmını, zeminle 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde öne doğru eğin. Hareketi uygularken sağ bacağınızı da geriye doğru gergin bir şekilde uzatın. Kollarınızı dirseklerinizden bükerek öne doğru uzatın ve elleriniz ile dirseklerinizi birleştirin. Şimdi pozisyonunuzu bozmamaya çalışarak sol bacağınızı dizinizden hafifçe bükerek gerin. Daha etkili sonuç almak için hareketi uygularken karın, sırt ve kalça kaslarınızı da gerin. Egzersizi vücudunuzun her iki yönünde 5'er kez tekrar edin.

  - Advertisement -

  Haberin devamı 2008 Aralık sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz