Kışın Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

kilo-verdiren-yiyecekler

Kışın gelmesi, iştahın açılmasına sebep olan en önemli faktörlerden biridir. Kışın kilo almamak için uygulanması gereken çeşitli yöntemler mevcuttur.

Kahvaltıyı atlamayın!
Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı eden kişilerin metabolizması daha hızlı çalışmakta, gün boyu daha enerjik ve tok hissetmektedir. Bu sebeple kahvaltı öğününün atlanmaması gerekmektedir.

• Bol bol su ve bitki çayı için!

Soğuk havalarda su içmek unutulabilir. Ancak günde en az 2 litre su içmek gerekmektedir. Bu sayede kilo vermek kolaylaşacak, metabolizma hızlanacaktır. Yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandırma etkisi olan bitki çayları ise, açlık hissini bastırıyor. Bu sebeple de bol bol su tüketilmeli ve bitki çayları içilmelidir.

• Proteinden zengin beslenin!

Protein içeren kürler ve besinler, kışın bolca tüketilmelidir. Proteinden zengin besinlerin sindirilme süreçleri, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sebeple her ana öğünde mutlaka proteine yer verilmelidir. Her ana öğününüzde süt ürünleri veya et, tavuk, balık gibi hayvansal kaynaklı proteinler tüketilmelidir. Vejetaryen kişiler ise yeşil yapraklı sebzeler, kaju ya da ceviz gibi kuruyemişler tercih etmelidir.

• Mutlaka çorba için!

Çorba içen kişiler, daha uzun süre tokluk hissi yaşamaktadır. Çorbaların genellikle kalorisi düşüktür. Bununla beraber tokluk hissini de destekler. Bu sayede hem daha az kalori alırken, hem de daha uzun süre tokluk hissi söz konusu olur.

• Omega 3 yağlarını ihmal etmeyin!

Kış mevsiminde kişiler depresyona daha çok meyillidir ve enerji düşüklüğü söz konusudur. Bu enerji düşüklüğünün çözümü ise yeterli oranda Omega-3 almaktır. Omega 3 yağ asitleri, depresyona iyi gelirken, zayıflamaya da yardımcı olur. Omega-3 yağ asidinin en kaliteli kaynağı balıktır. Kuruyemişler, keten tohumu, Chia tohumu, semizotu gibi besinlerde bitkisel omega-3 kaynaklarıdır.

Kaynak: http://www.diyetebasliyorum.com/kisin-kilo-almamak-icin-ne-yapmali-6404

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here