Diğer
  Ana SayfaGüzellikKök hücre zengini; yağ dokusu

  Kök hücre zengini; yağ dokusu

  -

  Kök hücre tedavisini duymayan kalmadı. Yağ dokusuyla yapılan enjeksiyonu da aynı şekilde biliyoruz. Estetik dünyasında yeni haber ise yağ dokusunun da kök hücreden zengin olması. Yani güzelleşmek için artık kulak arkasına değil yağ dokusuna başvuruluyor.

  Yeniden onarımı sağlayan kök hücreler, estetik dünyasında gençleşmeye yardımcı işlemler arasında son beş yıldır hakimiyetini sürdürüyor. Yakın zamana kadar kemik iliği kök hücre açısından en verimli bölge olarak biliniyordu. Yapılan çalışmalar yağ dokusunun kemik iliğine oranla bin kat daha zengin olduğunu gösterdi. Liposuction yöntemiyle alınan yağ dokusunun nasıl güzellik kaynağına dönüştüğünün hikayesini Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu’ndan öğrendik. 

  KÖK HÜCRE NEDİR? 
  Kök hücre vücudumuzda tamiri, yeniden onarımı, iyileştirmeyi sağlayan hücreler. Kök hücreler; tip, etki ve sınıf olarak çok çeşitlilik gösteriyor. Bir annenin karnındaki bebeği oluşturan hücreler, bir erişkinin karaciğerinin alınmasından sonra karaciğerini yeniden oluşturan hücreler ya da kemik kırığının onarılması sırasında aktif faaliyette olan hücreler kök hücredir. Aynı şekilde cildimizde oluşan yanık bir alanı iyileştirenler de onlar. Bu tanımla; genel anlamda iyileştirmeyi, güçlendirmeyi ve yeniden onarımı sağlayan hücrelere kök hücre deniliyor. 

  YAĞ DOKUSUNDAN ALINAN KÖK HÜCRENİN KULAK ARKASINDAN ALINANDAN NE FARKI VAR? 
  Biz daha önceleri kemik iliğini kök hücre kasası olarak düşünürdük. Fakat fark ettik ki yağ dokusu kök hücre bakımından kemik iliğine oranla bin kat daha zengin. Bu anlamda yağ dokusunun kök hücre kullanımı oldukça popüler hale geldi. Kişinin kulak arkasından alınan kök hücrelerinden cildimizin onarımını sağlayan kolajeni üreten fibroblastı elde edebiliyoruz. Karından alınan SVF (Stromal Vascular Fraction) dediğimiz sıvının içinde de yine fibroblastlar var. Bunlar temel yapı görevleri itibarıyla yaklaşık aynı şeyleri yapıyor. Fakat kulak arkasından alınan hücrelerden tek hücreyi seçerek laboratuvar ortamında çoğaltabiliyoruz. Sayı bir iken 150-200 milyon oluyor. Fakat yağ dokusundan aldığımız zaman yağın içerisinde var olan kök hücreleri seçiyoruz. Herhangi bir kültürleme ya da üreme işlemi yağ hücresinden alınan fibroblastlarda olmuyor. 

  - Advertisement -

  NEDEN DAHA ÖNCE YAĞ DOKUSUNDAN ALINAMIYORDU? 
  Yağ dokusu aslında eskiden de alınabiliyordu. Yağ dokusunun iyileştirici özelliğini biliyorduk ama kök hücreden zengin olduğunu yeni yeni keşfetmiş durumdayız. Bu nedenle yağ dokusunun kök hücreden zengin olduğunu ve bunu teknolojik olarak ayırt edebildiğimizi son yıllarda fark ettik. 

  YAĞ DOKUSUNDAN ALINAN KÖK HÜCRENİN YAĞ ENJEKSİYONUNDAN FARKI NEDİR? 
  Yağ enjeksiyonlarındaki en büyük sorun vücudun bu yağ dokusunu zamanla sindirmeye çalışması ve tekrarlayan seanslara ihtiyaç duymasıydı. Yağ dokusunu kök hücreden zengin yağ dokusu haline getirdiğimizde vücudun bu yağ dokusunu sindirme oranını daha düşük olarak görmeye başladık. Yani yağ dokusunun kalıcılığı arttı. Hastanın seans ihtiyacı azaldı. Böylece yaptığımız yağ dolgulamalarının etkinliği ve kalıcılığı arttı. 

  İŞLEM NASIL YAPILIYOR? YAĞ HANGİ BÖLGELERDEN ALINIYOR? İZ KALIYOR MU? 
  İşlem için önce küçük bir alana liposuction işlemi yapıyoruz. Amaç bir su bardağı üzerinde bir yağ çıkartmak. Bu yağ alımı lokal ya da sedasyon altında ameliyathane şartlarında oluyor. Aldığımız yağ yüzünden vücutta herhangi bir deformasyon olmuyor. Çünkü alınan yağ miktarı çok az. 

  KÖK HÜCRE ESTETİK ALANDA EN ÇOK NEREDE KULLANILIYOR? 
  Öncelikle yüz, boyun, dekolte, el sırtları gibi yaşlanmanın en çabuk fark edildiği bölgelerde uygulanıyor. Ayrıca gençleşmeyi ve iyileştirmeyi istediğimiz her alanda çok etkin kullanılabiliyor. Aynı zamanda onarım cerrahisinde, yanıklarda, doğumsal anomalilerde ve iyileşmeyen yaralarda da kullanımı mevcut.

  Kök hücreyi en çok kimlere öneriyorsunuz? 
  En çok 40 yaş üzeri cildi hasar görmüş, yıpranmış, yaşlanma ve hacim kayıplarının olduğu hastalara öneriyorum. Daha erken yaşlardaki hastalarda ise meme onarma, meme büyütme, popo büyütme ve yüzde hacim kayıplarının onarılması alanında da kullanılıyor. 

  İŞLEM ESNASINDA İNCELME VE BENZERİ UYGULAMALAR AYNI ANDA YAPILABİLİYOR MU?
  Eğer hasta isterse bu işlem esnasında hastaya ek olarak bölgesel incelme, liposuction ya da lazer lipoliz yapılabiliyor. Alınan yağ bir dizi teknolojik laboratuvar işlemden geçiyor. Bu yağ dokusunun içindeki kök hücreler ayrıştırılarak toplanıyor ve yarım çay bardağı miktarında bir serum haline getiriliyor. Bu işlem hastada herhangi bir iz bırakmıyor.

  ANESTEZİ GEREKİYOR MU? KAÇ SAAT SÜRÜYOR? 
  Evet, işlem lokal anestezi ya da sedasyon altında sakinleştiricilerle olabildiği gibi genel anestezi altında da yapılabiliyor. Süre; yapılacak işlemin büyüklüğü, genişliği ve kök hücre işlemine ek olarak başka işlemler ya da ameliyatlar eklenip eklenmeyeceğine göre değişiyor. 

  İŞLEMDEN SONRA KIZARMA, MORARMA GİBİ ETKİLER OLUYOR MU? NE KADAR SÜRE SONRA SOSYAL HAYATA GERİ DÖNÜLEBİLİYOR?
  İşlem iğneli bir uygulama. Alınan kök hücreler yağ dokusundan zengin hücreler, yüzümüze, boynumuza, dekoltemize, el sırtlarımıza enjekte ediliyor. Hemen sonrasında hafif kızarıklık, ödem görülebiliyor. Ödem birkaç gün içinde, kızarıklık ise aynı gün geçiyor. Hasta normal sosyal hayatına aynı gün akşam bile dönebiliyor. Fakat çok özel gecelere, toplantılara iki gün sonra katılmasını tavsiye ediyorum. 

  UYGULAMA ALANLARINA GÖRE ETKİLERİNİ ANLATABİLİR MİSİNİZ?
  Uygulama alanlarına göre farklılık olmuyor. Sadece şunu belirtmem gerekli; bu kök hücre uygulaması kişinin kendi kök hücreleri kullanıldığı için kişinin hücrelerinin potansiyeline bağlı farklılık gösterebiliyor. Yani 40 yaşında biri ile 60 yaşında birinin kök hücrelerinin aktivitesi aynı olmuyor. Bu nedenle alınan hücrelerin sonucu biraz da kişinin yaşına ve hücrelerinin potansiyeline bağlı değişiklik gösteriyor.

  BU ETKİLER NE KADAR ZAMANDA GÖRÜLMEYE BAŞLIYOR? 
  Kök hücre uygulamasında önce hücreler aktarılıyor. Sonra bu hücreler geçtikleri alana yerleşiyor ve bu alanı kendi yuvaları haline getiriyor. Sonra iyileştirme etkilerine başlıyorlar. Bu etkinliklerin görülmesi ortalama altı aydan sonra başlıyor. 

  KÖK HÜCREYLE GENÇLEŞTİRMENIN YANI SIRA HANGİ CİLT PROBLEMLERİ TEDAVİ EDİLİYOR? 
  Kolajenin artırılması ile cildin sıkılaştırılması tedavilerinde kullanıyorum. Ayrıca ince kırışıklıkların azaltılması, yağ enjeksiyonları ile birlikte yüzdeki sarkmaların giderilmesi, hacim kayıplarının onarılmasında da kök hücre tedavisi uygulanabiliyor.

  İŞLEM SIRASINDA HEDEFLENEN GENÇLEŞTİRMENIN YANI SIRA ŞEKİLLENDİRME DE YAPILABİLİYOR MU?
  Evet, yağ enjeksiyonları ile kök hücreden zengin yağ enjeksiyonları birlikte kullanıldığında şekillendirme, popo büyütme, baldır büyütme, göğüs büyütme ya da yüz hacimlendirme işlemleri yapılabiliyor. 

  Kök hücre ergenlik döneminde sivilce tedavisinde kullanılabiliyor mu?
  Henüz ergenlik dönemi ya da sivilce tedavisi kullanımı ile ilgili bilimsel çalışmaların sonuçları belli değil. O nedenle kullanmıyoruz.

  UYGULANMAMASI GEREKEN KİŞİLER VAR MI?
  Özellikle cilt kanseri hikayesi olanlar ile birinci derece yakını cilt kanseri olan ya da ailesinde aktif onkoloji hikayesi bulunan kişilere uygulanmıyor. Çünkü bu tarz hastalarda kök hücre çalışmaları ile ilgili sonuçlanmış sağlıklı çalışmalar olmadığı için ben önermiyorum. 

  NE KADAR ZAMANDA BİR TEKRAR ETMEK GEREKİYOR?
  Bu tip uygulamalar yaklaşık iki ya da üç yılda bir tekrar edilebiliyor. Tekrar edilmesinin bir sakıncası bulunmuyor.

  Formsanté 2016 – Temmuz sayısı
  Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz