Diğer
  Ana SayfaGüzellikKökten uca saç bakımı

  Kökten uca saç bakımı

  -

  Saç dökülmesinden doğru şampuan kullanımına, saç ekiminden hızlı uzatma tekniklerine kadar saç hakkında kılavuz görevi görebilecek “A’dan Z’ye Saç” kitabı yayınlandı. Ünlü dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato’nun kaleme aldığı bu kitabın sayfalarını sizin için karıştırdık.

   

   

   

   

  - Advertisement -

  SAÇLAR NASIL UZAR?
  İnsan saçı üç evreden oluşur; ilk evre “lanugo” denilen anne karnındaki bebeğin ilk sekiz ayında ortaya çıkar. Saç ince, yumuşak ve renksizdir. İkinci evreye “vellus” denir. Bu evre, bebeğin ilk doğduğu döneme denk gelir. El, ayak tabanı ve avuç içi hariç tüm vücut yumuşak tüylü bir yapıya sahiptir. Son evrede bebek büyüdükçe “vellus” başımızda saat yönünde büyüyerek sarmal bir desene bürünür. Buna “terminal tüy” denir. Saç, yüzümüzün etrafında uzayarak alnımıza ve ensemize doğru iner.

  SAÇ DÖKÜLMESINE NELER SEBEP OLUR?
  Saç kaybında suçu genelde genetik faktörlere yüklesek de aslında başka sebepler de bu soruna yol açabilir. Yetersiz beslenme, enfeksiyon, bazı ilaçlar, kimyasal saç ürünleri ve hatta duygusal stres… Biotin, çinko, demir, silisyum gibi mineraller saçlar için önemlidir. Kanda bulunan her mineralin azlığı doğrudan saçı etkiler. Normal kan değerinin ortalama 100 civarında olması gerekirken, 70- 80 değerinin altına düştüğü anda saç dökülmeleri başlar. Dermatoloji Uzmanı Dr. Yasemin Fatih Amato, saç kayıplarına bakıldığında şehir yaşamı, stres ve genetik faktörlerin başı çektiğini söylüyor. Kitabında pratik yaşamda hastalarından gelen şikayetleri ve gelişen yenilikleri harmanladı. Üstelik kitabın son bölümünde saçla ilgili merak edilen 50 soruya da anlaşılır bir şekilde cevap veriyor.

  ŞAMPUAN MI SABUN MU?
  Temiz ve sağlıklı saçın bakımında şampuanlama ilk adımdır. Her gün yıkanmak, saçlara bakmak güzel bir şeydir ama aynı şampuan belirli bir süre sonra sorun yaratacaktır. Dolayısıyla bu ideal şampuan arayışı sürekli devam edecek bir sorun gibi görünmektedir. Eğer saçınız çok kirli ve yağlı değilse, her gün şampuanlama önerilmiyor. Çünkü saç iki-üç gün boyunca şampuanlamadan da temiz kalabiliyor. Şampuanlar, sabunlara kıyasla çok daha etkili bir temizlik sağlar. Şampuanların içerisindeki temizleyici ajanlar saçı tamamen arındırır. Saf zeytinyağından yapılan en doğal sabunlar dahi saçın üzerinde şeffaf bir tabaka bırakır. Bu da saçın cansız, mat görünmesine neden olur.

  SAÇ DİPLERINE KREM NİYE SÜRÜLMÜYOR?
  Saç kremi uygularken kıstasınız hep kulak hizasının altı olsun, asla kremi saç diplerine sürmeyin. Kremi mümkün olduğunca az kullanın. Fazla krem çoğunlukla kırılmayla sonuçlanır ve saçın bazı katmanlarının zedelenmesine neden olur.

  SAĞLIKLI SAÇ BAKIMI İÇİN NELER YAPMALI, NELER YAPMAMALI?
  Islak saçları yüksek sıcaklık altında kurutmak saç tellerine hasar verir. Saçın en zayıf olduğu an ıslak olduğu zamandır. Bu nedenle ıslakken fırçalamak da saça zarar verir.  Yağlı ve az saçlı kişiler kurutma makinesi kullanmamalı. Doğal bakım için ılık bir bardak suya elma sirkesi ile bir çorba kaşığı şampuanı karıştırın ve saçınızı yıkayın. Sonra soğuk su ile durulayın.

  Saç dökülmesine karşı ev reçetesi
  • 1 tatlı kaşığı susam yağı (veya üzüm çekirdeği yağı)
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1/2 tatlı kaşığı Hint yağı
  • 2 ampul Bepanthen
  • 2 ampul E vitamini

  Bütün saç formülleri, ıslak ve gözenekleri açılmış saça daha çok etki eder. Ürünler ıslak saça sürülüp masaj yapılmalı ve en az 1 saat bekletilmeli. Sonrasında saç tahriş edilmeden hafifça şampuan ile durulanmalı. İsterseniz son durulama suyuna 1 çorba kaşığı ısırgan veya biberiye karıştırabilirsiniz (saç ıslakken hafif havlu ile kuruttuktan sonra sürebilirsiniz).

  Deran Çetinsaraç

  Formsanté – Mart 2015 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz