• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci

Kol ağrısı ve sol kol ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Kol, omuzdan başlayıp parmak uçlarına kadar uzanan bölgemizi ifade eder. Kol ağrısını basit, karmaşık ya da ciddi olabilecek birçok rahatsızlığın belirtisi olarak ele almalıyız. Peki, kol ağrısı neden olur? Kol ağrısı nasıl geçer? Sol kol ağrısı neden olur? Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, en sık görülen kol ağrılarının neyden kaynaklandığını anlattı.

 KOL AĞRISI NEDEN OLUR? *

Kol bölgemizde kabaca kemikler, kaslar, sinirler ve tendonlar bulunmaktadır. Tabii ki en dışta cildimiz bulunur. Kol ağrısı bu anatomik yapılardan kaynaklanabildiği gibi boyun, omuz ve kalp gibi farklı yerlerdeki organlarımızda oluşmuş bir sıkıntının kolumuza yansıması olarak, yansıyan ağrı modeli şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir. Diğer yandan diyabet hastalarında damar ve sinir aşınmasına bağlı nöropatik ağrılar da sık karşılaşılan hatta istirahat halinde bile insanı rahatsız eden sorunlardandır. Burada korktuğumuz kola vuran kanser ağrıları da göz ardı edilmemelidir.

HAMLIK AĞRILARI

En basitinde yeni spora ya da egzersizlere başlayanlarda kol kaslarının alışık olmamasına bağlı olarak hamlık ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

KRONİK İRRİTASYON AĞRILARI

Diğer yandan kolunu aşırı kullanan meslek sahiplerinde kronik irritasyona bağlı kol ağrıları görülebilir.

Kol ağrıları kolun sadece belli bir noktasında olabildiği gibi tüm kola yayılan zonklayıcı, batıcı, yanıcı ağrılar ve de uyuşma, karıncalanma şeklinde de ortaya çıkabilir.

SOL KOL AĞRISI NEDEN OLUR? *

Nadiren kalp hastalıklarında da özellikle kalp krizinde ağrı sol kola veya az da olsa sağ kola vurabilmektedir.

Kalp krizi şüphesi sol kola yayılan, beraberinde sol göğüs bölgesindeki baskı sıkışma hissi ile beraber olduğunda ilk akla gelen ve ekarte edilmesi hayati öneme haiz bir klinik tablodur.

EN SIK GÖRÜLEN KOL AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR? *

Boyun fıtığı, omuz travma ve kireçlenmeleri, kas yırtıkları, dirsekte tenisçi dirseği, dirsek ve el bileğindeki sinir sıkışmaları sık karşılaşılan rahatsızlıklardır.

BOYUN FITIĞI

Günlük hayatta sadece bir kolu omuzdan itibaren parmak uçlarına kadar ağrı ve uyuşmasına neden olan başlıca durum boyun fıtıklarıdır. Ağrının değerlendirilmesi ve beraberinde bir boyun MR’ı çekilmesi durumu açıklığa kavuşturur.

ROMATİZMAL AĞRILAR

Romatizmal ağrılar ve diyabet ağrıları ve de kanser ağrıları daha çok gece istirahate çekildiğimizde bizi rahatsız eden ağrılardır. Problemin kaynağına yönelik tetkik ve tedaviler yapılmalıdır.

SİNİR SIKIŞMALARI

Yine bizi uykudan uyandıran ellerimizi sallamak zorunda kaldığımız el bileğindeki sinir sıkışmaları kola yayılan ağrılarımızın sık görülen nedenlerindendir.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here