Diğer
  Ana SayfaSağlıkKolesterolün alt gruplarına da bakmalı

  Kolesterolün alt gruplarına da bakmalı

  -

  Yapılan son bilimsel çalışmalar, LDL kolesterol seviyesinin normal olmasının tek başına bir anlam ifade etmediğini ortaya koydu. Small Dense LDL adı verilen küçük ve yoğun LDL tanecikleri, kolesterol seviyesinden bağımsız hastalıklara sebep olabiliyor.

  Kötü huylu kolesterol (LDL) seviyesinin normal sınırlarda olmasına rağmen, damar sertliği ve kalp krizi gibi ciddi sağlık problemleri yaşanabileceğini söyleyen E-Lab Laboratuarları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytaç Keskineğe, “Aslında bakılması gereken LDL kolesterolün alt molekülü olan Small Dense LDL” diye açıklıyor. Araştırmalar, LDL kolesterolün alt moleküllerinden biri olan Small Dense LDL’li hastalarda kalp ve damar hastalıklarının üç kat daha fazla oranda görüldüğünü ortaya koyuyor. Basit bir testle Small Dense LDL taşınıp taşınmadığını öğrenmenin mümkün olduğunu söyleyen E-Lab Labarotuarları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytaç Keskineğe, “Özellikle metabolik sendromu, kolesterolle ilgili aile hikayesi olanların ve obezite hastalarının Small Dense LDL ile ilgili daha dikkatli olması gerekiyor. Test, Türkiye’de de Dünya ile aynı anda uygulanmaya başlandı.”

  Mutlaka test yaptırmalı

  Smal Dense LDL Kolesterol’ün çok kolay bir testle öğrenilebileceğini belirten Dr. Aytaç Keskineğe, bu test sonucuyla birlikte hangi hastalıklara karşı risk taşındığını da şu şekilde açıklıyor: “Yüksek LDL kolesterolün kalp damar hastalıklarına sebep olduğu bilinse de LDL kolesterolü normal olduğu halde kalp krizi geçiren veya anjiografi sırasında damarlarında tıkanıklık bulunan hastaların sayısı oldukça fazla. Ortaya çıkan bu durumun bilim adamlarını meraklandırması sonucu yoğun çalışmalar yapıldı ve önemli bir gerçek ortaya çıktı. LDL kolesterol farklı yoğunlukta ve büyüklükte değişik partiküllerden meydana geliyor. Büyük LDL kolesterol tanecikleri vücutta faydalı işler (hormon üretimi, safra asitlerinin üretimi) için kullanılırken, küçük ve yoğun LDL tanecikleri (Small Dense LDL) damar duvarına yerleşerek damar sertliği, damarların tıkanması sonucunda kalp krizi, inme ve felçlere sebep oluyor. Bu yüzden LDL kolesterol seviyemiz normal olsa da, mutlaka dağılım şeklinin bilinmesi gerekiyor.”

  Kalp krizi riski üç kat fazla

  - Advertisement -

  Small Dense LDL kolesterol, özellikle metabolik sendromu olanlarda ve tip II diyabetli hastalarda yüksek miktarda bulunuyor. Bu da kalp krizi görülme ihtimalini yaklaşık üç kat arttırıyor. Bu durumda test yaptırılması erken teşhis ve tedavi için büyük önem taşıyor. Testin en az iki gün öncesinden alkol alınmaması gerekiyor ve 12 saatlik gece açlığı sonrası sabah aç karna alınan kan örneğinden yapılması öneriliyor.

  Ölçüm yaptırmanın faydaları

  LDL kolesterol alt grupları ölçümünün faydaları şöyle sıralanılabilir:

  Bilinen yöntemlerle gözden kaçan kalp damar hastalıkları adaylarının erken dönemde yakalanmasını sağlıyor.

  Farklı LDL kolesterol alt grubu profillerine sahip kişilere farklı tedaviler uygulanıyor. Test bu aşamada hekimin tedaviyi belirlemesinde yardımcı oluyor ve yüksek risk grubundaki kişilerin tedavilerinin etkinliğinin gözlemlenmesini sağlıyor.

  Formsanté Dergisi Nisan 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz