Ana Sayfa Güzellik Kombine saç problemi mi yaşıyorsunuz?

Kombine saç problemi mi yaşıyorsunuz?

Yalnız değilsiniz, pek çok kişi iki tip saç problemini bir arada yaşıyor. Önemli olan sorunu bilmek ve buna yönelik bir bakım rutini oluşturmak. Sonrasında sağlıklı, ipeksi ve parlak saçlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Yazı: Deran Çetinsaraç

Saçlarınız çabuk yağlanırken aynı zamanda uçları kuru mu görünüyor? Spor sonrası terleme, yıkama ve kurutma saçlarınızı dizginlenemez bir hale mi getiriyor? Hemen endişeye kapılmayın, her bir saç problemini tek tek ele alın ve rutininizi bu şekilde oluşturun.

Hasarlı, kuru görünüm & elektriklenme
HIIT antrenmanı, spinning veya sıcak yoga gibi ağır dersler esnasında aşırı terleme, saçlarınızın alt katmanlarında yağ birikmesine neden oluyor. Özellikle, nemin fazla olduğu ense bölümü yağlanıyor. Saçlarınızı boyatıyorsanız ve açık havada yürüyüş-koşu yapıyorsanız da saçlarınız doğrudan güneşe maruz kalabiliyor. Kuruyan saçlar da elektrikleniyor.

Çözüm:
Yağlı saç derisiyle mücadele için bu derslere girmeden önce kuru şampuan kullanabilirsiniz. Batiste Floral kuru şampuanı derse girmeden önce saçlarınıza sıkın. Elektriklenme problemi için de John Frieda Frizz Ease bakım kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Batiste Floral kuru şampuanı 38,50 TL
John Frieda Frizz Ease bakım kremi 42,50 TL

Yağlı saç derisi & kuru uçlar
Çok fazla egzersiz yapıyorsanız, o kadar terlersiniz. Aslında terlemek saç sağlığına olumsuz etki yapmaz. Bu etkiyi saçları fazla yıkamak yapıyor. Çok yıkanan saçlar daha fazla yağ üretiyor, bu da yağlı saç derisine neden olabiliyor. Bu yağlar ne yazık ki saç uçlarına kadar inmeyince tezat bir durum oluşuyor. Yani saç derisi aşırı yağlanırken saç uçları kuru, nemsiz kalabiliyor.

Çözüm:
Yağ dengesini sağlayan şampuanları tercih etmeniz çok önemli. Phyto Densia dolgunlaştırıcı şampuanı denemenizde fayda var. Haftada bir maskeyle bakım uygulamalısınız. Duş almadan önce Kerastase Besleyici Aromatik konsantre yağını hem saç derisine hem de saç uçlarına uygulayın. Beş dakika beklettikten sonra ikisini de iyice durulayın.

Phyto Densia dolgunlaştırıcı şampuanı 65 TL
Kerastase Besleyici Aromatik konsantre yağını 175 TL

Kabuklu kafa derisi & kuru uçlar
Herkesin kafa derisinde aslında mantar bulunuyor ve saçlar sık yıkanmıyorsa bu mantar kepeklenmeye neden oluyor. Bu mantarlar da yağ ve ölü cilt hücrelerinden besleniyor. Kafa derisi üzerindeki gözenekler yağdan ve ölü hücrelerden dolayı engellendiği için sebum, yağ bezlerinden uçlara doğru ilerleyemiyor, bu nedenle de saçlar kuruyor.

Çözüm:
Kepek oluşumunu engellemek için piritiyon çinko içerikli kepek karşıtı şampuanlar kullanmalısınız. Bioderma Node DS+ şampuanı deneyin. Küçük, dairesel hareketlerle kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Sık saç yıkamak aynı zamanda saçınızda hassasiyete de neden oluyorsa bu durumda Ducray Sensinol sık kullanım şampuanını da tercih edebilirsiniz. Bu şampuan dolaşımı artırıyor ve iyileşmeyi hızlandırıyor. Saç uçlarınıza banyodan sonra Nuxe Huile Prodigeuse kuru yağını da sürebilirsiniz.

Bioderma Node DS+ şampuanı 59,50 TL
Ducray Sensinol sık kullanım şampuanını 55 TL
Nuxe Huile Prodigeuse kuru yağını da 79 TL

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here