Koronavirüs aşısı ne zaman geliyor? Aşı önce kimlere yapılacak?

Koronavirüs aşısı ne zaman geliyor? Koronavirüs aşısı önce kimlere yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün aşı konusunda açıklamalar yaptı. Koca, “Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor.” dedi. Bakan Koca, “Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesi beklenmektedir.” diye konuştu.

Peki, koronavirüs aşısı önce kimlere yapılacak? Bakan Fahrettin Koca, “Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır.” ifadelerini kullandı. Açıklamaya göre aşılama planlaması şöyle:

  • İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır.
  • İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş üzeri ve en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.
  • Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.
  • Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışından kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

“Aşılar geldiğinde önce Halk Sağlığı ve TİTCK laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır. Ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek. Gelişmeler beklediğimiz yönde olumlu seyrederse Türkiye, aşılama çalışmalarına erken dönemde başlayan ilk ülkelerden olacaktır.”

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here