Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüs ayakkabı ve kıyafetle eve gelir mi?

  Koronavirüs ayakkabı ve kıyafetle eve gelir mi?

  -

  Koronavirüsten korunmak için bu aralar daha fazla evdeyiz. Zorunlu olmayanlar dışarı çıkmamaya çalışıyor; market, bakkal alışverişi dışında nüfusun önemli bir bölümü vaktini evde geçiriyor. Peki, eve getirdiğimiz ayakkabı ve kıyafetlerimiz koronavirüsü eve getir mi?Bu süreçte zaman zaman bakkala, markete gitmek gibi kaçınılmaz gerçekler var. Bu nedenle ‘Koronavirüs ayakkabı ve kıyafetle eve gelir mi? sorusu en çok merak edilenler arasında. Yeni tip koronavirüs yeni bir virüs olduğu için bilim dünyası ve bizler her geçen gün virüs hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Bazen bir sonra öğrendiğimiz detay, bir öncekiden farklı olabiliyor.

  KORONAVİRÜS KIYAFET VE AYAKKABIYLA EVE GELİR Mİ?

  Sağlık sitesi Healthline’ın aktardığı habere göre, şu anki bilgiler doğrultusunda kıyafet ve ayakkabılarımızla eve koronavirüs getirmek çok yüksek ihtimal değil. Bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman Dr. Vincent Hsu, “Ayakkabı ve giysilerin önemli bir bulaşma kaynağı olduğuna inanmıyoruz” diyor. Hsu’ya göre, yeni koronavirüsün bu noktada giysi ve ayakkabılar yoluyla bulaştığına dair henüz yazılı bir kayıt yok.

  Yeni tip koronavirüs solunum damlacıkları ile yayılıyor. Enfekte bir bireyin başka bir kişiye yakın olarak öksürmesi ve hapşırması, doğrudan bulaşmanın en olası yolu. Ancak bununla birlikte, yeni koronavirüsün insan vücudunun dışında farklı yüzeylerde hayatta kalabildiğini biliyoruz, bu da dokunulduğunda ve ardında solunduğunda bulaş yolu olabilir.

  YÜZEYLERDE YAŞAYABİLİYOR

  Uzmanlar yüzeyin türüne bağlı olarak virüsün sadece birkaç saat ila birkaç gün arasında hayatta kalabileceğini tahmin ediyor.

  Healtline’ın haberine göre metal ve plastik virüs için 2-3 güne kadar bir sığınak sağlayabilirken, kıyafetler hayatta kalmasına elverişli bir malzeme olarak kabul edilmiyor.

  - Advertisement -

  CommonSpirit Health bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Kathleen Jordan, “Bu alandaki en iyi çalışmalarımız influenza ve daha önce bilinen diğer virüslerle ilgili, ancak genel olarak giysilerin virüslerin en iyi inkübatörü olduğu düşünülmüyor” diyor.

  Virüsün giysilerle taşınması pek olası değil ancak Healthline’ın görüşüne başvurduğu uzmanlar eve gelir gelmez kıyafet değiştirmenin, temizlenmenin iyi bir fikir olduğu görüşünde.

  Koronavirüs taşıyan bir aile bireyi ile sık sık ilgileniyorsanız yine sık sık çamaşır yıkamak önemli bir hijyen parçası. Eğer dışarıda sosyal mesafeyi korumadıysanız, dahası birileri çevrenizden size doğru öksürdü, hapşırdı ise bu kıyafetleri derhal yıkamak önemli.

  Tabi ki elleri temiz tutmak ve yüzünüze dokunmamak için çok önemli unsurları ihmal etmemek de.

  PEKİ YA AYAKKABILAR KORONAVİRÜS TAŞIR MI?

  Ayakkabılar, doğası gereği kıyafetlerden çok daha kirli olma eğiliminde. Bu nedenle, bakterileri eve taşımaları daha olası.

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan yeni bir çalışma , yeni koronavirüsün ayakkabı tabanlarında yaşayabileceğini düşündürüyor.

  Çalışmada araştırmacılar, Çin’in Wuhan’da bir hastanede yoğun bakım ünitesindeki sağlık personeli üyeleri tarafından giyilen ayakkabı tabanlarından örnekler aldı. Araştırmada numunelerin yarısının, COVID-19’a neden olan virüs suşu olan SARS-CoV-2 için pozitif çıktığı bulundu.

  Bununla birlikte, uzmanlar, ayakkabıların çoğu durumda yeni koronavirüsün beklenmedik bir iletim kaynağı olduğu konusunda hemfikir. Çünkü aslında ayakkabılara nasıl davranılması gerektiğini biliyoruz: “Genellikle ayakkabılarla yaptığımız şey zaten koruyucudur. Ayakkabılarımızı mutfak masasına koymuyoruz. Ayakkabıları ağzımıza götürmüyoruz. Yüksek temas alanları değiller. Bu nedenle, günlük yaşantımızda da zaten ayakkabılarımıza kirli nesneler olarak muameleye yapıyoruz”

  KAPIDA BIRAKIN

  Ancak ayakkabıları temizlemek, eve gelince kapıda ya da evle temas etmeyecek bir alanda bırakıp evin içine girmemesine sağlayacak önlemleri alabilirsiniz. New York’ta yaşayan Dr. Robert Glatter, “Bakkala gittiniz, evinize girmeden önce ayakkabılarını çıkarmak, temizlemek evinize virüs sokmanızı önleyecektir. Dışarıda temizlerseniz doğal olarak kurumasını sağladığınızdan emin olun” diyor. 

  Özet olarak virüsle ilgili farklı nesnelerin iletme potansiyeli sık sık konuşulsa da bilinen en önemli gerçek virüsün insandan insana bulaştığı.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz