Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs (COVİD-19) astım hastalarını nasıl etkiler?

  Koronavirüs (COVİD-19) astım hastalarını nasıl etkiler?

  -

  Koronavirüs yüksek risk grupları arasında yer alan astım hastalarının dikkat etmesi gereken birçok konu var. “Koronavirüsün astımı olan hastaları, nasıl etkilediği hakkında çok az şey biliniyor” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bilgilendirdi. Peki koronavirüs astım hastalarını nasıl etkiler? Astım hastalarının koronavirüse yakalanma oranı daha yüksek midir? Astım hastaları halka açık alanlarla maske takmalı mı? Astımı olanlar ilaç stoklasın mı? Astımı olan kişilerde ateş ve öksürük görülürse ne yapmalılar? İşte yanıtı…

  Yeni koronavirüsün, griple benzer oranda yayıldığı tahmin edilmektedir. Sık sık el yıkamak ve hasta olanlardan kaçınmak gibi önlemler almak önemlidir. Bu virüs, akciğerleri etkileyen bir virüstür. Koronavirüsün sık karşılaşılan semptomları; ateş, öksürük, nefes darlığıdır. Semptomlar virüsle temastan, 2 ile 14 gün sonra ortaya çıkabileceğine inanılmaktadır.

  KORONAVİRÜS RİSK GRUPLARI NELERDİR?

  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), koronavirüs hastalığında risk gruplarını; 60 yaşından büyük olmak, kronik tıbbi rahatsızlığı olması, yüksek tansiyon, kalp hastalığı olması, diyabet ve astım hastalığının olması olarak bildirilmiştir. Sonuç olarak astımı olan kişiler; koronavirüs hastalığı için risk altında gibi görünmektedir. Ancak koronavirüsün, astımlı hastaları nasıl etkilediği konusunda yeterince bilgi yoktur.

  Astım hastalarının COVİD-19 hastalığına yakalanma riski daha yüksek midir?

  - Advertisement -

  Bunun hakkında yeterince bilgi yoktur. Ancak bir çalışmada koronavirüs nedeniyle yatan hiçbir hastada, astım hastalığı bildirilmemiştir. Astımlı hastalarda, ekstra bir risk olmadığı konusunda görüş bildirilmiştir.

  KALP HASTALARI KORONAVİRÜS’TEN NASIL KORUNMALI?

  ASTIMI OLANLARIN KORONAVİRÜS’TEN ETKİLENMESİ DAHA CİDDİ MİDİR?

  Henüz astımlı hastaların nasıl etkilendiği konusunda bilgi yoktur. Ancak virüslerin, astım atağına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle koronavirüsler, astım ataklarına neden olabilir.

  Astımlı olanlardan kimler maske taksın?

  Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, sadece hasta olanlara, COVID hastalarının bakıcılarına ve de sağlık çalışanlarına maske takmasını öneriyor. Maske takmak sadece hafif bir koruma sağlar. Elleri sık yıkamak daha idealdir. 20-30 saniye boyunca sabun ve suyla ve sabun su yoksa el dezenfektanı ile yıkanmalıdır. Herkesin maske takması, maske takması gerekenlerin maske bulamaması anlamına gelir. Koronavirüs riski yüksek olan hastanelere giderken ve de toplu taşıma kullanılırken maske takılması faydalı olabilir.

  ASTIMI OLANLAR HALKA AÇIK ALANLARDA MASKE TAKSIN MI?

  Çok gerekli değildir. Yapılacak daha önemli noktalar vardır. Diğer insanlardan, uzak durulmalıdır. Elleri sık sabunlamak, astımı kontrol altında tutan ilaçları kullanmak daha faydalı olacaktır.

  MASKE NASIL TAKILIR? KİMLER MASKE KULLANMALI?

  Astımı olanlarda ateş ve öksürük gelişirse ne yapmalıdır?

  Astımda ateş ve öksürük olması, hemen akla koronavirüsü getirmemelidir. Öncelikle; astım tedavinizi doktorunuza danışarak düzenleyin ve evden dışarı çıkmayın. Ateşin ısrar etmesi, nezlenin olmaması ve öksürüğün balgamsız şekilde kuru olması durumunda “Alo 184” ile temasa geçip testin evinizde yapılması konusunda bilgi alabilirsiniz. Dışarı çıkacaksanız da, maske takmanız faydalı olacaktır.

  Kortizon içeren spreyler astımlıların bağışıklığını zayıflatır mı?

  Sprey şeklindeki kortizon içeren spreyler, astımlı hastaların bağışıklığını zayıflatmaz ancak ağızdan kullanılan kortizon ilaçlar zayıflatabilir. Bu nedenle; ağızdan kortizon gerektiren ilaçların kullanımını azaltmak için kortizon içeren spreyler doktor kontrolünde kullanılabilir.

  Astım atağı geçirince koronavirüse karşı nasıl tedbir alınmalıdır?

  Koronavirüs hastalığı, diğer virüsler gibi astım atağına neden olabilir. Astım atağı geçirince diğer astım atakları gibi tedavi edilmelidir. Burada önemli olan; astım tedavisinde kullanılan maskelerin, kullanım sonrası steril edilmesi gerektiğidir. Diğer hastalara bulaştırmamak için izole bir odada tedavi edilmelidir.

  60 yaş üstü koronovirüslü astımlı hastalar nasıl önlem almalıdır?

  Risk grubundaki kişiler gibi davranmalıdırlar.

  ASTIMI OLANLAR İLAÇ STOKLASIN MI?

  Gerek yok. Sadece mevcut tedavinizi devam edecek şekilde ilacınızın olması yeterlidir.

  Koronavirüs pnömonisinde (zatüre) korunmak için pnömokok aşısı yaptırmalı mıyım?

  Hayır. Pnömokok aşısı; koronavirüste görülen pnömoniye karşı korumaz, streptokok pnömonisine karşı korur.

  ASTIMI OLAN KİŞİLERDE ATEŞ VE ÖKSÜRÜK VARSA NE YAPMALILAR?

  Ateş ve öksürük belirtileriniz varsa, lütfen doktorunuzu arayın. Nezleniz yoksa, öksürüğünüz balgamsız kuru ise, bitkinlik varsa, kas ağrınız varsa; “Alo 184” ile temasa geçebilirsiniz.

  Antihistaminikler bağışıklık sistemini zayıflatır mı?

  Antihistaminikler, bağışıklık sistemini baskılamaz. Virüs ya da bakteriyel enfeksiyon olma ihtimalinizi, artıracaklarını düşünmek için hiçbir neden yoktur.

  Alerji aşısı Koronavirüse yakalanma riskini artırır mı? Aşımı geciktirsem olur mu?

  Artırmaz. Alerji aşı tedavisi için kliniğe giderken, maske takın. Toplu taşıma kullanmamaya çalışın. Toplu taşıma kullanacaksanız, maske takmanız faydalı olacaktır. Kliniğe geldikten sonra, elinizi sabunlu su ile yıkayınız. Aşı yapıldıktan sonra, diğer hastalar ile temas etmeyin. 30 dakika bekleme süresine uyun. Aşı süresini geciktirmek isterseniz, uygun olup olmadığını doktorunuzla danışın. Aşı; haftada bir yapılıyorsa bir hafta geciktirilebilir, ayda bir yapılıyorsa 3 hafta geciktirebilirsiniz.

  Alerji aşısı yapıldıktan sonra 30 dakikadan az beklesem olur mu? Arayı açsak olur mu?

  Alerji aşısı yapıldıktan sonra klinikte beklerken, 30 dakikadan kısa sure beklemek uygun olmaz. Çünkü her doz sonrası ciddi reaksiyon riski vardır. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak 30 dakika beklenmesi uygundur. Aranın da yapılma periyotlarına göre hekiminize danışarak düzenleyebilirsiniz.

  Anti IgE, Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırır mı?

  Anti IgE, Anti IL-5 gibi biyolojik ajanlar koronavirüs riskini artırmaz. Bu ajanlar, immün sistemini bozmaz. Ara vermeye veya kesmeye gerek yoktur.

  Polen alerjisine bağlı astımım varsa nelere dikkat etmeliyim?

  Astım hastalığı olanlarda genelde; alerjik rinit ve göz alerjisi hastalığı da vardır. Polen alerjisine bağlı astım, alerjik nezle ve göz alerjiniz varsa; bahar ayında bazı önlemler almakta fayda vardır. Özellikle bu dönemde ağaç polenleri, ilk çıkan polenlerdir. Ağaç polenlerine alerjiniz varsa ve burun kaşınmanız, hapşırmanız ve nezleniz varsa mutlaka antihistaminik ve doktorunuzun önereceği burun spreylerini kullanın. Burnunuz ve gözünüz kaşındığında, elinizin dış kısmı ile kaşımaya çalışın. Hapşırmanız olunca, tek kullanımlık mendil kullanın veya kolun iç yüzüne öksürün.

  KORONAVİRÜS CANSIZ YÜZEYDEN BULAŞIR MI? NE KADAR YAŞAR?

  Astımı olanlar koronavirüs için bağışıklığı güçlendirmek için ne kullanmalıdır?

  Bol bol sıvı ve doğal meyve sularını tüketin. Mümkün olduğu kadar, az da olsa kırmızı et tüketin. Vitamin ve mineral takviyesi, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren beta glucan, omega 3 balık yağı alabilirsiniz. Ayrıca her gün evde, en az 20-30 dakika egzersiz yapın ve düzenli uyuyun. Güzel müzikler dinleyin ve hijyene önem verin. Moralinizi yüksek tutun. Bu uygulamalar, koronavirüsten korumada faydalı olacaktır.

  ASTIMLI HASTALAR ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK NE KULLANMALILAR?

  “İbuprofen” ve “NSAİ” grubundaki ilaçlar ile ilgili, koronavirüs için risk oluşturduğuna yönelik bilgiler olduğu için “Parasetamol” içeren ateş düşürücülerin kullanılması daha faydalı olacaktır.

  Astımlı hastaların burnunu sık aralıklarla tuzlu su le temizlemesi virüsten korur mu?

  Hayır. Sık tuzlu su ile burun yıkamanın, yeni tip koronavirüsten koruduğuna dair bir bilgi yoktur. Basit soğuk algınlığına yakalanıldığında burun yıkama ile daha kolay geçeceğine dair bazı veriler olsa da, bu yöntem enfeksiyonları etkilemez.

  Toparlamak gerekirse;

  • Astımlı hastalar koronavirüs için çok ciddi risk oluşturmamakla birlikte risk grubu içinde yer almaktadır.
  • Astımı olanlar kortizon içeren sprey kullanmayı aksatmamalıdırlar.
  • Astımlı hastalar alerji aşısını yaptırmalarında sakınca yoktur.
  • Astımlı ilaçların biyolojik ajanları kullanmasında sakınca yoktur.
  • Astımlı hastalar, beslenmesine dikkat etmelidir. Vitamin, mineral, balık yağı ve beta glucan almaları faydalı olabilir.
  • Polen alerjiniz varsa ve burun kaşınması ve göz kaşınması varsa antihistaminik alın
  • Mümkün olduğunca evde kalın ve dışarı çıkmayın.


  1 Yorum

  1. Benim annem astım hastası ve coronavirüse yakalandi virüs onu cidi derecede etkiledi ve astimı tetiklemesiyle birlikte nefes almada güçlük ve öksürükünün aşırı artmasıyla hastanede tedavi görüyor ancak solunum cihazina baglı degil oksijen maskesi ve beraberinde uygulanan ilaç tedavisi ile öksürük azaldı ve kendisi nefes alabiliyor arada ateşi yükselebiliyor astımlı bir hastanin öksürügü aşırı artar ve nefesi daralirsa derhal bir saglik kurulusuna gitmelidir

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz