• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Doç. Dr. Korkut Ulucan

Koronavirüs (Covid-19) egzersizle önlenebilir mi?

Koronavirüs salgını boyunca evde kalmamızın önemi artık herkes tarafından biliniyor. Fakat karantina sürecinde egzersiz yapmak gerekiyor. Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, Covid-19’a karşı egzersiz yapmanın önemini vurguladı. Peki Koronavirüs Covid-19 egzersizle önlenebilir mi?

Dr. Ulucan son günlerde dünya gündeminin ilk sırasını oluşturan Covid-19’un tedavisinde ve engellenmesinde de egzersizin öneminden bahsederken şu ifadeleri kullandı:

“Düzenli egzersiz, immün sistemimizin çalışmasına olumlu yönde etki yapar, daha etkili çalışmasını sağlar. Kısaca düzenli egzersiz güçlü immün sistem demektir. Özellikle hastalığın engellenmesinde düzenli yapılan egzersiz oldukça önemli. Hastalığın tedavisinde de etkisinin olacağı muhakkak, ancak hekiminin uygun göreceği egzersizler tedavi sürecinde tercih edilmeli. O yüzden uygun beslenmenin yanında her gün egzersiz de yapmak gerekiyor, tabiiki evde, dışarıda değil. Bununla ilgili birçok spor derneği veya uzmanlar evde yapılabilecek egzersiz programlarını sosyal medyada paylaşıyor. Korunmak isteyen herkese de uygulamak düşüyor.”

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here