Koronavirüs erkekleri daha mı çok etkiliyor?

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yayınladığı bugüne kadarki en büyük koronavirüs analizinde erkeklerin kadınlardan daha fazla virüsten etkilenip hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Analiz raporunda erkekler arasındaki ölüm oranının yüzde 2,8, kadınlarda ise 1,7 olduğu tespit edildi. Orta yaşlı ve yaşlı yetişkinler için büyük tehdit arz eden koronavirüse karşı erkekler bağışıklık geliştirmede daha zayıf kalıyor.

The Annals of Internal Medicine adlı dergide yayımlanan bir makaleye göre 2003’te Hong Kong’ta erkeklere göre daha fazla kadın enfekte olmuştu ama erkekler arasındaki ölüm oranı kadınlara göre yüzde 50 daha fazlaydı. Ulusal Sağlık Enstitüsü Kadın Sağlığı Araştırmaları Ofisi Müdürü Janine Clayton da “Kadınların bağışıklık sisteminde daha güçlü bir şey var dedi” dedi.

Uzmanlar, kadınların neden daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olduğunun tam anlamıyla bilinmediğine ve araştırmaların hâlâ erken aşamada olduğuna dikkat çekiyor.

CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

ÇİN’DE GÜNLÜK MASKE ÜRETİMİ 10 MİLYONU AŞTI

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Çin’in günlük maske üretim kapasitesi ve miktarının 100 milyonu aştığını açıkladı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin ve Devlet Konseyi’nin, maske üreticilerinin faaliyetlerine yeniden başlaması ve üretim hedefine ulaşması yönündeki düzenlemeleri neticesinde günlük maske üretimi hızla yükseldi.

NDRC’nin verilerine göre, 29 Şubat’ta normal, cerrahi ve N95 tipi olmak üzere maske üretim kapasitesi günlük 110 milyona ulaştı, üretilen maske miktarı 116 milyonu buldu. Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre veriler, maske imalat kapasitesinin ve miktarının 1 Şubat’a kıyasla sırasıyla 5,2 ve 12 kat arttığını gösteriyor. Üretim kapasitesindeki artış, arz ve talep farkını da hafifletti.

Cerrahi N95 maskesinin günlük üretim kapasitesi ve miktarı da sırasıyla 1 milyon 960 bin adet ve 1 milyon 660 bin adet oldu. Bu rakamların, sağlık personelinin korunma ihtiyacını etkin şekilde karşılayacak düzeyde olduğu bildirildi.

CORONA VİRÜSÜ’NDEN KORUNMAK İÇİN 7 KRİTİK ÖNLEM!

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here