Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs koku ve tat kaybı ne zaman geçer?

  Koronavirüs koku ve tat kaybı ne zaman geçer?

  -

  Anozmi yani koku kaybı Covid-19 hastalarının %30-95 inde görülebilmektedir. Muayenede hastaların Covid enfeksiyonundan şüphelendiklerinde ilk sordukları sorulardan biri ” tat koku kaybınız var mı?” dır. Çünkü Covid tanısında oldukça belirleyicidir. Koku kaybı viral diğer enfeksiyonlarda karşılaşılsa da Covid’de 20-30 kat daha fazla görülür. Peki, koronavirüs koku ve tat kaybı ne zaman geçer? Koronavirüs koku ve tat kaybı neden olur? İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, KBB ve Baş Boyun Cerrahı Op. Dr. Erkan Aktan “Covid-19 enfeksiyonunda koku ve tat kaybı”nı anlatıyor…

  KORONAVİRÜS KOKU VE TAT KAYBI NE ZAMAN GEÇER?

  Op. Dr. Aktan’ın verdiği bilgilere göre Covid-19 enfeksiyonunun atlatılmasını takiben hastaların koku ve tat duyusu 7-21 gün aralığında geri dönüyor.

  KORONAVİRÜS’TE TAT VE KOKU KAYBI NEDEN OLUR?

  Peki, koronavirüste tat ve koku kaybı neden olur? Aktar’ın değerlendirmeleri şöyle: Burun Covid virüsünün bağlandığı ACE2 receptörlerinin en fazla olduğu yerlerden biridir. Burada meydana gelen ödem burnumuzun tavanında bulunan koku sinirinin sıkışmasına ve fonksiyon kaybına neden olmaktadır. Diğer virüs enfeksiyonlarının aksine çok keskin bir şekilde koku kaybı beraberinde tat kaybı olur. Bu tat duyusunun koku duyusuyla yakın ilişkide olmasından dolayıdır. Bu hastalar tatlı-acı arasındaki farkı anlayamazlar. Genç yaşlı herkeste bu olabilir.

  Genelde iyileşme 7-10 gün arasında olur. Enfeksiyonun etkisi geçmeye başlayınca ödem azalır ve kayıp geri gelmeye başlar. Ancak bağışıklık sisteminin agresif olduğu enfeksiyonlarda  oluşan sinir hasarının dönmesi 1 ayı bulabilir. Bazı hastalarda bir kaç aya uzayan kısmi tat ve koku bozukluğu olabilir.

  koronavirüs koku ve tat kaybı

  - Advertisement -

  KOKU VE TAT KAYBI TEDAVİSİ

  Burun içinin her gün bir kaç defa tuzlu sularla veya halk arasındaki adıyla okyanus suları ile temizlenmesi içerdeki hasarı ve ödemi azaltacaktır.

  Yine burun içine uçucu kokuların günde birkaç defa koklanması, çekilmesi, bir çeşit fizik tedavi etkisi yaratacaktır. Bunlar limon kolonyası, karanfil gibi keskin kokular olabilir.

   İLGİLİ İÇERİKLER  2 YORUMLAR

  1. Hocam merhaba, geçen yıl covid geçirdiğimde tat ve koku duyumu neredeyse tamamen yitirdim. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala tam olarak tat ve koku duyum yerine gelmedi. Covid geçirenlerde tat ve koku kaybı kalıcı olabilir mi? Duyuların tam olarak geri gelmesi ne kadar zaman alır? Bu konu hakkında araştırma yaparken makalenize ulaştım. Çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz