Prof. Dr. Birol Baytan

  Koronavirüs salgınında ayakkabı ve terlik temizliğine dikkat!

  Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündeme oturdu. İnternette ve sosyal medyada yer alan bilgi kirliliği ise, insanların kafasının karışmasına neden oluyor. Prof. Dr. Birol Baytan ayakkabı ve terlik temizliğini bu süreçteki önemine değindi. Peki evde kullandığımız terlikleri nasıl temizlemeliyiz? Ayakkabılarımızı temizlerken nelere dikkat etmeliyiz? Virüsler en çok nerede yaşar?

  EVDE KULLANDIĞIMIZ TERLİKLERİN TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

  Kullanda kullandığımız ayakkabı ve terliklerle eve girmemek bu kullanılan son derece önemli. Evde kullandığımız terlikleri 90 derecede yıkamak, sık sık temiz alabileceğimiz önlemlerden.

  AYAKKABI VE TERLİK TEMİZLİĞİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  Covid 19 yeni bir virüs yaklaşık 4 aydır tanıdığımız bir virüs. Araştırmalarda saatlerce hatta günlerce cansız yüzeylerde kalabileceği gösterilmiş ise de hastalık oluşturma potansiyelinin cansız yüzeylerde 12 saatten uzun olmadığına dair bilgiler var.

  Ayakkabılar ile eve girmemek, evde kullandığımız terlikleri dezenfekte etmek, bu kısım önemli çünkü birçok insan terlik konusunda dikkat etmiyor ve virüsleri eve taşıyabiliyor.

  EN ÇOK ZEMİNDE YAŞIYOR

  Koronavirüs cansız nesnelerde terlik ve ayakkabılarımızda ne kadar süre yaşamını sürdürüyor?

  Araştırmalarda saatlerce hatta günlerce cansız yüzeylerde kalabileceği gösterilmiş ise de hastalık oluşturma potansiyelinin cansız yüzeylerde 12 saatten uzun olmadığına dair bilgiler var.

  KORONAVİRÜS CANSIZ YÜZEYDEN BULAŞIR MI? NE KADAR YAŞAR?

  Koronavirüs hangi maddelerde daha uzun süre varlığını sürdürüyor? 

  Metal yüzeylerde uzun kaldığı bildiriliyor ancak virüsün hastalık yapıcı etkisi de kalıyor mu bu tam bilinmiyor. Bu yüzden tedbirli olup kirli olduğunu düşündüğümüz yüzeyleri dezenfektanlarla veya 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlemek etkili olabilir. 

  VİRÜSLERDEN KORUNMAK İÇİN AŞAMA AŞAM TELEFON TEMİZLİĞİ

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here