Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs sigara içenleri nasıl etkiliyor?

  Koronavirüs sigara içenleri nasıl etkiliyor?

  -

  Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı bazı hastalıkları taşıyanlar risk altında bulunuyor. Bunların başında astım hastaları, kalp hastaları, tansiyon hastaları ve şeker hastaları geliyor. Vücudu Koronavirüs’e karşı savunmaz bırakan ve risk oluşturan bir diğer faktörde tütün ürünleri kullanımı. Peki Koronavirüs sigara içenleri nasıl etkiliyor? Sigara içenlerin Koronavirüs’ü daha ağır geçirmelerinin nedenleri neler?

  Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, Koronavirüs’e yakalanan hastalarda sigara içenler, içmeyenlere oranla hastalığı daha ağır geçiriyor. 

  SİGARA İÇENLERİN KORONAVİRÜS’Ü AĞIR GEÇİRMESİNİN NEDENLERİ

  İstanbul Tabip Odası sigara içenlerin Koronavirüs’ü daha ağır geçirmesinin nedenleri şöyle sıraladı:

  1. Sigara içen kişilerin akciğer kapasitesi düşmektedir.
  2. Sigara içen kişilerin akciğerlerinde biriken salgı (mukus), normalden daha “kalın” olmasından dolayı akciğerlerin tıkanmasına neden olur ve iltihap oluşumu için zemin hazırlar.
  3. Sigara içmek bağışıklık sistemini bozar, bu durum hastalıkla mücadeleyi zorlaştırır.
  4. Sigara içen COVID-19 hastaları kalp ve kanser gibi hastalıkları olduğunda bu hastalıklara bağlı olumsuz durumlar daha yüksektir.

  Bunlara ek olarak;

  - Advertisement -
  1. Tütün kullanımı nedeniyle özellikle dış ortamda ortak alanların kullanılması durumunda ve ortamda başka kişiler olduğunda diğer kişilerle korunması gereken 1,5-2 metrelik sosyal mesafenin korunması zorlaşabilir.
  2. Tütün kullanan kişiler günlük kullanım için daha fazla sayıda maskeye ihtiyaç duyarlar (örneğin günde 10 sigara içen bir kişi sigara içmeyen ve aynı koşullardaki bir kişiden 10 adet daha fazla sayıda maskeye ihtiyaç duyar).
  3. Tütün kullanan kişilerin el-ağız teması nedeniyle COVID-19’u bulaştırma riskleri daha fazladır. Örneğin; sigara içmek kişilerin parmaklarının (ve muhtemelen kontamine olan sigaraların) dudaklarla teması nedeniyle virüsün ellerden ağza bulaşma riskini artırmaktadır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

  KALP HASTALARI KORONAVİRÜS’TEN NASIL KORUNMALI?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz