✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Dr. Saniye Göknil Çalık


Ana Sayfa Koronavirüs Koronavirüs süresince evdeki yaşlıların bakımı nasıl olmalı?

Koronavirüs süresince evdeki yaşlıların bakımı nasıl olmalı?

Sokağa çıkamayan 65 yaş üstü ile kronik hastalığı olan vatandaşların evde bakımının nasıl olması gerektiği konusunda Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Üyesi Dr. Saniye Göknil Çalık, önemli bilgiler paylaştı.

Gün geçtikçe tüm dünyada vaka sayılarının hızla arttığı koronavirüs (covid-19) dolayısıyla ülkemizde de birtakım önlemler alınmaya başladı. Bu önlemlerden bir tanesi de 65 yaş üstü ile kronik hastalığı vatandaşların sokağa çıkmaması oldu. Durum böyle olunca hem yaşlı hem de kronik hastalığı olan vatandaşların evde bakımının nasıl olması gerektiği de ayrı bir hassasiyet taşıyor.

YAŞLILAR CORONA VİRÜS’TEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Dr. Saniye Göknil Çalık, virüsün vücuda girdikten birkaç gün sonra bulaştırıcı özelliğinin de başladığının ilk belirtilerinin ateş ve kuru öksürük, sonrasında solunum sıkıntısı olduğunun, yaşlılarda ise bu belirtilere ek, sistemik rahatsızlıkların görüldüğünü belirtiyor.

NÜFUSUN YÜZDE 9’UNU YAŞLI BİREYLER OLUŞTURUYOR

“TÜİK verilerine göre (2018) ülkemizde nüfusun yaklaşık yüzde 9’unu yaşlı bireyler oluşturmaktadır. Azımsanmayacak sayıdaki bu hassas grubun korunması için taşıyıcı ya da hasta bireylerden uzak tutularak izolasyonun sağlanması önem kazanmaktadır. Mümkün olduğunca yaşlı bireylerin evde kalması gerekmekte ve birlikte yaşadıkları aile bireylerine çok fazla sorumluluk düşmektedir.” diyen Çalık, yaşlıların bakımında şu önerilerde bulunuyor:

  • Yaşlı bireylerle temas öncesi ve sonrası el hijyenine dikkat edilmelidir.
  • Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gibi belirtiler görülüyorsa derhal acil sağlık hizmetlerinden yardım talep edilmelidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek adına yaşlı bireyin beslenmesine dikkat edilmelidir.
  • Yaşlı bireyler ile sosyal temas olabildiğince minimumda tutulmalı ve özen gösterilmelidir.
  • Evde yaşayan diğer bireyler de kendi hijyenlerine dikkat etmeli ve evdeki yaşlı bireyle fiziksel temasını olabildiğince kısıtlamalıdır.
  • Yaşlı bireyin yaşam kalitesini artırmak için fiziksel ve sağlık yapısına uygun ev içi günlük egzersiz ve aktivitelerle desteklenmesi sağlanabilir.
  • Yaşlı bireylerin evde kalmaları sağlanmalıdır.
  • Unutmayalım ki tedbir almak, hastalık ile uğraşmaktan daha kolaydır. Alınabilecek küçük önlemlerle hem kendi hem de evimizde yaşayan yaşlılarımızın sağlığını koruyabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here