Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüs temaslı karantina süresi nedir? Kaç güne düşürüldü?

  Koronavirüs temaslı karantina süresi nedir? Kaç güne düşürüldü?

  -

  Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs temaslı karantina süresinin içinde olduğu Covid-19 Rehberi – Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Ve Filyasyon” konulu rehberde bazı değişiklikler yaptı. Peki, Koronavirüs temaslı karantina süresi kaç gün oldu? İşte merak edilen koronavirüs temaslı karantina süresi ve rehberdeki yeni güncellemeler…

  Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin, Türkiye tarafından anlık takibi yapılarak rehberlere entegre ediliyor.

  KORONAVİRÜS TEMASLI SÜRESİ 10 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

  Bu kapsamda “Covid-19 Rehberi – Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Ve Filyasyon” konulu rehberde bazı güncellemeler yapıldı.

  Koronavirüs (Covid-19) tanısı konulan kişilerle yakın temaslıların daha önce 14 gün olan karantina süresi 10 güne düşürüldü. 

  koronavirüs temaslı karantina süresi

  - Advertisement -

  KORONAVİRÜS TEMASLI TAKİBİ REHBERİ GÜNCELLEMELERİ

  • “Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın 10. günün sonunda biter ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam eder. 
  • Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir. 
  • PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir. PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır. 
  • Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir. Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakımevleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar gibi toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam eder.”
  • Rehberde ayrıca, “Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması amacıyla iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar şeklinde düzenlenmelidir.” uyarısı da yapıldı.

  Söz konusu rehbere, buradan ulaşılabilecek.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz