Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs test sonucu kaç saatte, günde çıkar? Omicron test sonucunda görünüyor mu?

  Koronavirüs test sonucu kaç saatte, günde çıkar? Omicron test sonucunda görünüyor mu?

  -

  Türkiye’de 1 Şubat 2022 itibarıyla günlük koronavirüs vaka sayısı ilk kez 100 binin üzerine çıktı. 1 Şubat’ta son 24 saatte 452 bin 173 Kovid-19 testi yapıldı, 102 bin 601 kişinin testi pozitif çıktı, 198 kişi yaşamını yitirdi. Koronavirüs vaka sayısı arttıkça PCR testlerine yönelik aramalar da artıyor. Peki, koronavirüs test sonucu kaç saatte, günde çıkar? Omicron test sonucunda görünüyor mu? PCR test sonucu internetten nasıl öğrenilir? İşte PCR testi ile ilgili merak edilen soruların yanıtları:

  PCR TESTİ NEDİR?

  COVID-19 etkeni olan SARS-CoV-2 virüsünün varlığına yönelik yapılan PCR testleri için burnun arkasından (nazofaringeal) ve/veya boğazın arkasından (orofaringeal) alınan sürüntüler kullanılır. (PCR testi nasıl yapılır? başlıklı makaleye de bakabilirsiniz)

  COVİD TEST SONUCU NE ZAMAN ÇIKAR?

  Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan koronavirüs test sonuçları sabah verildiğinde akşama sonuçlandığı gibi hastane yoğunluğuna göre 1 gün içerisinde e-Nabız sistemi üzerinden açıklanıyor. PCR testinden 1- 3 saat içerisinde sonuç alınması mümkün. Testin yapıldığı dönemin yoğunluğuna göre sonuçlar 24 içerisinde açıklanmaktadır. Test yaptığınız kurumdan sonucun ne kadar süre içerisinde çıkabileceği hakkında bilgi alabilirsiniz.

  KORONAVİRÜS TEST SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

  • PCR yani Covid-19 (Koronavirüs) test sonuçlarınızı e-Nabız ve MHRS uygulamaları veyahut web siteleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz.
  • Bazı kurumlar test sonuçlarını SMS ile gönderebilmekte.
  • Test sonucunuzu Bakanlığın E-nabız uygulaması üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz yoksa aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.
  • Sağlık Bakanlığı’nın uygulamalarından biri olan e-Nabız, vatandaşların sağlık kuruluşlarında yaptırdıkları işlemleri tek çatıda toplarken, bu kuruluşlarda yapılan işlemlerin takibini kolaylaştırıyor. COVID-19 test sonucu da e-Nabız’dan görüntülenebiliyor. Uygulamanın ana ekranında COVID-19 sonucu doğrudan paylaşılıyor.
  • e-Nabız’dan tahlil sonuçlarını öğrenmek isteyenler T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra ekranın alt kısmında yer alan “Akıllı Asistan” bölümünden “Tahlillerim” butonuna tıklayarak geçmiş ve güncel tahlilleri görüntüleyebiliyor.
  • Burada bulunan tahlillere tıklandığında ise tahlilin detayları görülebiliyor. Örneğin, “Karşılaştır” seçeneğine tıklandığında tahlil sonuçları normal değerlerle karşılaştırmalı bir şekilde, grafik olarak vatandaşlara sunuluyor.
  • Bunun dışında yine e-Nabız üzerinden tahlil sonuçlarına, aşı takvimine, ulaşılabiliyor, organ bağışı ve kemik iliği bağışı bildiriminde bulunulabiliyor.

  OMICRON TEST SONUCUNDA GÖRÜLÜYOR MU?

  Bildirilen test sonuçlarında varyant görülmüyor. Eğer hangi varyantı taşıdığınızı öğrenmek istiyorsanız bu konuda talepte bulunabilirsiniz. Örneğin omicron olup olmadığını öğrenmek için pozitif çıktıktan sonra belli bir süre içerisinde test numunesine bakılması gerekiyor.

  - Advertisement -

  COVİD TESTİ İLE İLGİLİ SORU CEVAPLAR

  COVID-19 hastasıyla teması olmayan fakat COVID belirtilerine benzer şikayetleri olanlara evde test yapılıyor mu?

  Hayır, yapılmıyor.

  Yurt dışına çıkacağım, kaç gün önce test yaptırmalıyım, test sonucum kaç gün geçerlidir?

  Her ülkenin kuralları farklı olduğundan ülkeler farklı zamana ait test isteyebilmektedir. Bu nedenle ülkenin talebi, uçuş saatiniz ve bulunduğunuz ildeki laboratuvar sonuçlandırma sürelerini dikkate alarak karar vermelisiniz.

  COVID belirtilerim olmadığı halde, tarama amaçlı test yaptırdım, sistemde neden karantinaya alınmış görünüyorum?

  COVID-19 semptomları ile sağlık kurumuna başvuru yaptığınızda vaka modülünden sisteme kaydınız yapılır. Test verdikten 4 saat sonra izolasyon süreniz başlar ve 20 saat devam eder. Test sonucunuz çıkana kadar sistemde aktif kalırsınız ve karantinada kalmanız gerekir. Test sonucunuz negatif olarak sisteme yansıdıktan sonra süreciniz karantinadan düşer. Kurumlarca yapılan haftalık taramalarda bu izolasyon uygulanmamaktadır.

  İzolasyon sürem dolduktan sonra test vermem gerekli mi?

  Hayır. Size önerilen izlem süresi bittikten sonra gündelik hayatınıza ve işinize dönebilirsiniz.

  Karantina sonrası test sonucum yine pozitif çıktı. Ne yapmalıyım?

  İzolasyon süresinin sonunda hastalara tekrar test önerilmemektedir. Ancak yapılmış ve pozitif saptanmış ise genel sağlık durumunuzun iyi olması durumunda ek bir tedavi uygulanmamaktadır. Ancak, şikayetleriniz artarak devam ediyorsa tekrar sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

  İLGİLİ İÇERİKLER

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz