Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüs vücuda "kuzu postuna bürünmüş kurt" gibi giriyor

  Koronavirüs vücuda “kuzu postuna bürünmüş kurt” gibi giriyor

  -

  Profesör Max Crispin bir araştırmasında, Koronavirüs’ün insan vücuduna girerken kendisini şekerin içinde gizlediğini ortaya çıkardı.

  Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs insan vücuduna girerken kendisini şekerin içinde gizleyerek “kuzu postuna bürünmüş kurt” gibi bir hileye başvuruyor. Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları, glikan olarak bilinen şekerin ardına saklanan SARS-CoV-2 virüsünün bu sayede insan hücrelerine tespit edilmeden girebildiği sonucuna ulaştı.

  Ancak koronavirüs, HIV gibi diğer virüslere nazaran daha az glikan korumasına sahip. Bu nedenle araştırma ekibi elde ettikleri sonucun, aşı yaratma çabası içindeki bilim insanlarına “çok önemli ve cesaret verici” bilgiler sunulabileceğini umuyor. 

  ‘VİRÜS TUTUNMAK İÇİN GİLKAN KAPLI DİKENLERİ KULLANIYOR’

  AFP’nin haberine göre, Araştırmayı yöneten Profesör Max Crispin, virüsün insan hücrelerine girmeden önce tutunmak için glikan kaplı dikenleri kullandığını açıkladı.

  Bu örtü, koronavirüsün hayati proteinlerini vücudun bağışıklık sisteminden gizlemesine imkan tanıyor.

  - Advertisement -

  Profesör Crispin, “Kendini şekerle kaplayan virüsler kuzu postuna bürünmüş kurtlar gibidir” dedi.

  Ancak çalışmamızın temel bulgularından biri, ne kadar şekere bulanırsa bulansın bu koronavirüsün diğer bazı virüsler kadar yüksek korunurluğa sahip olmadığı oldu.

  ‘VİRÜSÜ YENEBİLMEK İÇİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ AZ ENGELLE BAŞ ETMELİ’

  Profesör, HIV gibi virüslerin “gayet yoğun glikan tabakası” sayesinde bağışıklık sisteminden kaçabildiğini, bu koronavirüsün kalkanının ise daha zayıf olduğunu ekledi.

  Crispin, bunun sebebinin bir insandan diğerine çok çabuk geçen koronavirüsün bir tür “vur kaç” virüsü olmasıyla ilgili olabileceğini ifade etti.

  Düşük glikan yoğunluğu sebebiyle virüsü yenebilmek için bağışıklık sisteminin daha az engelle baş etmesi gerekiyor.

  Bu da aşı bulma çabası içindeki araştırmacılar için olumlu bir haber niteliği taşıyor.

  Southampton Üniversitesi’nin araştırmasında, daha önce Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından AIDS Aşısının Keşfi İçin İşbirliği (Collaboration for AIDS Vaccine Discovery) kapsamında bağışlanan teçhizat kullanıldı.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz