Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüs riskine karşı markette neler yapabiliriz? Poşetler nasıl temizlenir?

  Koronavirüs riskine karşı markette neler yapabiliriz? Poşetler nasıl temizlenir?

  -

  Koronavirüs nedeniyle zorunlu haller dışında artık pek çoğumuz daha fazla evde kalıyoruz. Dışarı çıkmak zorunda kaldığımız zaman ise sosyal mesafeyi korumak, maske takmak eve döner dönmez elleri yıkamak gibi önlemler alıyoruz. Dışarı çıkmayı zorunlu hale getiren hallerden biri de market ya da bakkala gitmek. Peki, market ve bakkal alışverişlerinde koronavirüsten korunmak; virüsü eve ve yüzeylere taşımamak için neler yapılabilir? Koronavirüse karşı markette, bakkalda ne yapabiliriz? Market poşetleri nasıl temizlenir?

  SÜPERMARKETTE KORONAVİRÜS RİSKİ VAR MI?

  Healthline’nın haberine göre Epidemioloji üzerine çalışan Charlotte Baker, süpermarketteki en büyük riskin hasta olan başka bir kişiyle yakın temasa geçmek olduğunu söylüyor. Baker, bu nedenle diğer insanlardan uzakta durmanın, sosyal mesafeyi korumanın önemine dikkat çekiyor ve  Sırada size çok yakınlarsa geri adım atmalarını istemekten çekinmeyin” diyor. Koronavirüsün bulaşmasında gıda ürünlerinin ambalajının ne kadar rol oynadığı açık değil. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, insanların kontamine yüzeylere dokunduktan sonra gözleri, burunları veya ağızlarına dokunarak virüsü alabileceğini söylüyor. Özellikle bazı yüzeyler diğerlerinden daha büyük risk oluşturabilir.

  Peki, bir ihtimal olarak koronavirüse karşı markette, bakkalda ne yapabiliriz?

  Baker, süpermarketteyken “Her yerdeki tüm yüzeylere hasta olan biri tarafından dokunulduğunu varsaymalısınız. Sadece satın almak istediğiniz öğelere dokunun, sepeti veya sepettiği tuttuğunuz noktaları dezenfektan mendillerle silin ve işiniz bittiğinde ellerinizi yıkayın veya el dezenfektanı kullanın” diyor. Baker’a göre eve servis hizmetlerini kullanarak, ya da başkalarının yanında olduğunuz süreyi, dokunulan öğe sayısını azaltarak da riski düşürmüş olursunuz.

  ALIŞVERİŞTEN EVE GELİNCE…

  Peki, alışveriş sonrası eve gelince neler yapılabilir? Georgia Üniversitesi’nde gıda ve beslenme profesörü olan Elizabeth L. Andress yiyeceklerinizi paketinden çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın diyor.

  - Advertisement -

  Yiyeceklerinizdeki potansiyel bulaşma konusunda endişeleriniz varsa kendinizi korumak için ek adımlar atabilirsiniz.

  TEZGAHI SİLİN, BEZ TORBANIZI YIKAYIN

  Andress, “Bazı insanlar, olası virüs içeriğini azaltmak için yiyecek kutularını saklamadan önce silmeyi veya yıkamayı seçebilirler. Tek kullanımlık ambalajları da atabilirsiniz” diyor. Andress, işiniz bittiğinde eve getirdiğiniz ürünler ve poşetlerin değdiği masaları, tezgahları veya diğer yüzeyleri temizlemeyi ve tekrar elleri yıkamayı öneriyor.

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ise “Bez torba kullanıyorsanız, çamaşır makinesinde yıkayın ve tekrar kullanmadan önce iyice kurulayın” önerisinde bulunuyor.

  MARKET POŞETLERİ, ÜRÜNLER NASIL TEMİZLENİR?

  Koronavirüs salgının ardından hazırladığı video çok izlenen; Michigan’da yaşayan Dr. Jeffrey Van Wingen, market poşetlerini mümkünse garaj, kapı ön gibi dışarıdaki alanlarda 72 saat bırakmayı öneriyor. Bu pek çok insan için mümkün değil. Bu nedenle Wingen, riski düşürecek steril tekniğini anlatıyor. Wingen’in önerileri arasında şunlar var:

  2 HAFTALIK ALIŞVERİŞ YAPIN

  • Eğer alışverişi kurye getiriyorsa poşetleri dışarıda bırakmasını isteyin.
  • Markette gerçekten almayı düşündüğünüz ürünlere odaklanın, riski azaltın.
  • Eğer solunum rahatsızlığınız varsa markete gitmeyin.
  • Market gitmeden önce alacaklarınızı yazın, orada geçireceğiniz zamanı azaltabilirsiniz.
  • Alacaklarınızı iki hafta yetecek şekilde planlayın.

  VanWingen, hazırladığı videoda masanın bir tarafını dezenfekte ediyor, temizlenmemiş alandaki ürünlerin ambalajlarını siliyor, diğer yüzeyleri kirletmemek için bir nevi temizleme istasyonu kuruyor.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....