Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs'e yakalanan bir daha yakalanır mı? Güney Kore'de şaşırtıcı gelişme

  Koronavirüs’e yakalanan bir daha yakalanır mı? Güney Kore’de şaşırtıcı gelişme

  -

  Japonya’da geçtiğimiz ay, iyileştiği açıklanan bir koronavirüs hastasının testlerinin yeniden pozitif çıktığının açıklanması şaşkınlık yaratmıştı. Güney Kore’de ise bugün iyileşen ve koronavirüs testi negatif çıkan en az 116 kişi, tekrar yapılan testlerde pozitif çıktı. Şimdi herkes bu hastalığa yakalanan kişilerin ikinci kez virüs kapma ihtimali olup olmadığını tartışıyor. Peki, Koronavirüs’e yakalanıp atlatan kişiler tekrar Koronavirüs’e yakalanabilir mi? Araştırmalara birlikte göz atalım…

  KORONAVİRÜS’TEN İYİLEŞEN 116 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI

  Güney Kore Pazartesi günü genel olarak sadece 25 yeni vaka bildirdi, ancak ‘yeniden pozitif olan’ hastalardaki artış, enfeksiyonları bastırmaya çalışan ülkenin endişelerini artırdı. Çünkü Koronavirüs’ü yenip yeniden yakalanan 116 kişi ülkede dikkatleri çekti.

  Yetkililer testlerin tekrar nüksetmesinin nedenini araştırıyorlar. Ancak Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (KCDC) müdürü Jeong Eun-kyeong, hastaların bu hastalığı tekrar kapma olasılığından çok, vücuttaki virüsün tekrar kendini aktive etmiş olabileceğini söylüyor.

  YAPILAN TESTLER HATALI MI?

  Diğer uzmanlar, hatalı testlerin bu durumda rol oynayabileceğini veya virüs kalıntılarının hala hasta sistemlerinde olabileceğini, ancak başkaları için bulaşıcı veya tehlikeli olmayabileceğini söyledi.

  BİLİM BAŞDANIŞMANI: BAZI KİŞİLER İKİNCİ KEZ YAKALANABİLİYOR

  Patrick Vallance ve Başbakan Boris Johnson’ın sağlık konularındaki başdanışmanı Prof. Chris Whitty’ye dün, Japonya’daki bu vakanın ne anlama geldiği ve bu örnek sonrasında sürü bağışıklığının hâlâ mümkün olup olmadığı soruldu.

  - Advertisement -

  Vallace, bazı kişilerin ikinci kez enfeksiyon hastalıklarına yakalanabildiğini ancak bunun nadir görülen bir durum olduğunu söyledi. Vallace, bunun koronavirüste de görülebileceğine dair bir bulgu olmadığını öne sürdü.

  ”HER ZAMAN İSTİSNALAR OLABİLİR”

  Leeds Üniversitesi öğretim üyesi, viroloji uzmanı Prof. Mark Harris ise yeniden enfeksiyonun çok olası olmadığını ancak bilimsel literatürde hayvanlarda; özellikle de yarasalarda tekrar eden koronavirüs vakaları olduğuna ilişkin veriler olduğunu vurguladı.

  Brighton ve Sussex Tıp Fakültesi’nden Prof. Jon Cohen ise şunları söyledi:

  “Bu sorunun yanıtını henüz bilmiyoruz. Çünkü elimizde henüz bir antikor testi yok. Fakat genel anlamda, diğer viral enfeksiyonlara dayanarak hastalığa yakalanan bir kişinin bağışıklık geliştireceğini ve yeniden aynı hastalığı geçirmeyeceğini söyleyebiliriz. Her zaman istisnalar olabilir ve bu da makul bir beklentidir.”  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz