Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kaya

  Yaz tatilinde koronavirüse yakalanmamak için ne yapılmalı? 11 öneri

  Yaz tatilinde koronavirüse yakalanmamak için neler yapılabilir? Hangi önlemler alınabilir?

  ‘Yaz tatilinde koronavirüse yakalanmamak için ne yapılmalı?’ Bu makalede bu soruya yanıt aradık. Türkiye’de 11 Mart’ta ilk vakanın görülmesinden sonra karantina, evden çalışma, sokağa çıkma yasaklarıyla geçen aylardan sonra 1 Haziran’dan itibaren kısıtlı yeni normal yaşam başladı. Salgının devam etmesi nedeniyle maske, sosyal mesafe ve temizlik kuralları devam ediyor. Ancak, sıkıntılı süreçten sonra tatil planları da devam ediyor. 

  YAZIN TRENDİ: MASKE, MESAFE, TEMİZLİK *

  Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında düzenlenen kısıtlı yeni normal hayatta yaz aylarının gelmesiyle birlikte “Virüse yakalanmadan nasıl bir tatil yapacağız?” sorusunun yanıtı aranıyor. Uzmanlara göre bu yaz tatilinin trendi “Maske, mesafe ve hijyen” 

  TATİLCİLER VİRÜSTEN KENDİNİ NASIL KORUYACAK?

  Otel, tatil köyü, konaklama, yeme-içme tesisleri çeşitli kriterler çerçevesinde uluslararası standartlara göre denetlenecek. Hijyen ve sağlık denetimi ile uygunluk değerlendirmesi ile uygun olan işletmelere sertifika verildi. Peki, tatilcilerin virüsten kendilerini korumaları için neler yapması gerekiyor? Yaz aylarında ve sıcak havalarda virüsün etkisini kaybetmediği uyarısında bulunan Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kaya, güney yarımkürede şubat, mart ve nisan aylarında yaz dönemi yaşandığını ancak yüksek bulaşmanın sürdürdüğünü, virüsün yakın mesafeden (1,5 metre) bir taşıyıcıdan diğer insana bulaştığını unutmamak gerektiğini söyledi.

  ‘GEMİ, TURİSTİK TURLAR VE KALABALIK MEKANLARDAN UZAK DURULMALI’

  Bu yaz mevsiminin trendinin “maske, mesafe, temizlik” olacağını belirten Dr. Kaya, tatil yapmak isteyenlerde önemli uyarılarda bulundu. Yaz tatilinde koronavirüse yakalanmamak için ne yapılmalı sorusuna karşılık Dr. Kaya’nın 11 önerisi şöyle:

  • Tatilde de maske sürekli takılmalı.
  • Sosyal mesafe, plaj ve havuz dahil korunmalı
  • Tatile gidecekler bu yaz müstakil ev, yazlık site, karavan, çadır, yat, yelkenli gibi alternatifleri kullanarak, kişi sayısı az olacak şekilde veya yayla tatili yapabilirler.
  • Gemi, turistik turlar ve kalabalık mekanlardan uzak durulmalı
  • El hijyeni takıntı yapmayacak ölçüde sürdürülmeli. Sabah, yemek öncesi ve sonrası, lavabo ihtiyacı sonrası yıkama yapılırsa gün en az 10 kez eller yıkanmış olur. Ancak riskli durumlarda mutlaka dezenfektan ile eller temizlenmeli.
  • Kesinlikle eldiven takılmamalı, tokalaşma ve sarılmaladan uzak durulmalı. 
  • Yaz aylarında 35 derecenin üzerinde maskeyle dolaşmak nefes almayı zorlaştıracaktır.
  • Astım, KOAH, nefes darlığı, yüksek tansiyon ve kalp hastaları sıcak havalarda mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamalı. Zorunlu kalınırsa maskesiz olarak ve çok kısa süreli çıkabilirler.
  • Organik ve sağlıklı yemek yenilmeli, paketli, koruyucu ve katkı maddeli ürünlerden kaçınılmalı.
  • Günlük egzersiz ve fiziksel hareketler ihmal edilmemeli.
  • Yaz aylarında ishal, viritük enfeksiyonlar, güneş çarpmaları, travmalar gibi çok görülen hastalıklar olursa dinlenerek bu süreç geçirilmeli.” diye konuştu.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here