Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüste boğaz ağrısı nasıl anlaşılır? Her boğaz ağrısı korona mı?

  Koronavirüste boğaz ağrısı nasıl anlaşılır? Her boğaz ağrısı korona mı?

  -

  Koronavirüs belirtileri arasında yer alan boğaz ağrısının farenjit bulgularıyla benzer özellikler gösterdiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Baş Boyun Cerrahisi Yrd. Doç. Dr. Kağan İpçi, farenjiti önlemek için alınabilecek tedbirleri açıkladı. Peki, koronavirüste boğaz ağrısı nasıl anlaşılır? Koronavirüste boğaz ağrısı normal boğaz ağrısından farklı mı? Her boğaz ağrısı koronavirüs belirtisi midir? İşte yanıtı…

  KORONAVİRÜS VE BOĞAZ AĞRISI İLİŞKİSİ

  Covid-19 pandemisinde kulak burun boğaz kliniğinde karşılaştığımız “boğaz ağrısı” şikayeti aslında pek çok nedene bağlı görülebilen boğaz arka duvarının iritasyonu sonucu oluşan kişiyi rahatsız eden bir histir.

  Boğaz ağrısı, mikroorganizmaların neden olduğu  enfeksiyonlara bağlı görülebileceği gibi bazen de sigara, mide-yemek borusu reflüsü, burun tıkanıklığına bağlı sürekli ağız solunumu, alerji gibi etkenlerin oluşturduğu iritasyona da bağlı olabilir. Boğaz arka duvarındaki bu iritasyona farenjit adı verilir.

  Boğaz ağrısı ile gelen hastada eşlik eden ateş, halsizlik, şiddetli yutma güçlüğü gibi belirtiler enfeksiyon lehine yorumlanabilir.

  KORONAVİRÜSTE BOĞAZ AĞRISI NASIL ANLAŞILIR?

  Farenjit, pek çok patojen bakteri ve virüs tarafından tetiklenebilir. Ne yazık ki son aylarda bunlardan en önemlisi hayatımızda büyük yer kazanan koronavirüs olmuştur.

  - Advertisement -

  Koronavirüs üst ve alt solunum yolunu ilgilendiren geniş bir yelpazede belirti vermesine rağmen “boğaz ağrısı” koronavirüs için, diğer belirtilere göre çok spesifik değildir. Öksürük, şiddetli halsizlik, ateş, koku ve tat alamama gibi belirtiler hastaların çoğunda sabit olmakla beraber tek başına boğaz ağrısı hastaların yaklaşık %10’luk bir kısmında görülmektedir.  Bu nedenle sadece boğaz ağrısı hissi,  gerekli tetkik ve muayeneler yapılmadan, koronavirüs enfeksiyonunu düşündürmez.

  KORONAVİRÜS BOĞAZ AĞRISI NASIL OLUR, FARKLI MI?

  Ancak koronavirüs testi pozitif olan hastalarda farenjit bulguları ile koronavirüs testi negatif olan hastaların farenjit bulgularında, farenjitin seyrinde bir fark görülmemektedir. Her iki durumda koronavirüse yönelik tedaviye ek olarak temel farenjit tedbirleri alınabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  BOĞAZ AĞRISINA KARŞI ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

  • Bol sıvı tüketilmesi.
  • Gazlı ve asitli içeceklerin tüketilmemesi.
  • Aşırı sıcak/soğuk içeceklerin tüketilmemesi.
  • Ağız hijyeni tedbirlerinin alınması (çürüklerin tedavisi, diş taşı temizliği, dental hijyen).
  • Uygun ağız yıkama sularının kullanılması.
  • Hekim önerisi ile gargara veya boğaz spreylerinin kullanılması.
  • Bol tuzlu veya yüksek yoğunlukta sirkeli su gibi boğaz mukozasını tahriş edebilecek yıkamalardan kaçınılması.
  • Yaşam alanlarında havanın nemlendirilmesi.
  • Tozlu ortamlarda maske kullanılması ve ortamın havalandırılması.
  • Sigara ve alkolden kaçınılması.
  • Tükürük salgısını artıracak tedbirler ekşili meyve-sebzelerin tüketilmesi ve pastiller)

  Sonuç olarak boğaz ağrısı sık karşılaştığımız bir şikayet olup, kulak burun boğaz da tedavisi yapılabilen en sık farenjitte gördüğümüz bir belirtidir. Tedavisi her hastada, buna sebep olan temel sorunu  ortadan kaldırmaya bağlı olup her zaman ilaç yeterli olmayabilir. Bazen hastanın günlük hayat alışkanlıklarını (sigara, alkol tüketimi, beslenme alışkanlığı vb.) da değiştirip tedavide hekimle birlikte rol almalıdır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz