Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüste (covid) sırt ağrısı neden olur? Sırt ağrısı korona belirtisi mi?

  Koronavirüste (covid) sırt ağrısı neden olur? Sırt ağrısı korona belirtisi mi?

  -

  Koronavirüste sırt ağrısı neden olur? Sırt ağrısı korona belirtisi mi? Son günlerde en çok merak edilen konuların başında geliyor. Birçok belirti veren koronavirüste sırt ağrısı yaşayanların aklına hemen koronavirüs gelir oldu. Covid-19, viral bir pnömoni olarak daha uzun bir süre gündemimizi meşgul etmeyi sürdürecek gibi görünmektedir. Ölümcül bir virüs olan covid-19 bulaştığı hastalarda çok farklı belirtilere neden olmaktadır. Basit belirtilerden hayatı tehdit eden hatta ölümlere neden olduğu bilinen bu salgın virüsü bazen de hiç ummadık şekilde basit belirtilerle atlatılabilmektedir. Peki, sırt ağrısı koronavirüs belirtisi mi? Koronavirüste sırt ağrısı olur mu? Covid-19 belirtileri arasında ağrı hissinin olduğunu söyleyen Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, merak edilen soruların yanıtını verdi.

  SIRT AĞRISI KORONAVİRÜS BELİRTİSİ Mİ?

  Peki, sırt ağrısı koronavirüs belirtisi mi? Prof. Dr. Lüleci bu soruyu şöyle yanıtlıyor: Covid sadece sırt ağrıları, boğaz ağrısı, bel ağrısı, eklem ağrıları ya da kırgınlığa neden olan kas ağrıları olarak da belirti verebilmektedir. Beli ağrıyan bunun yanında bazı bulguları olan hastalarımız, test yaptırdıklarında Covid-19 pozitif çıktığına şahit olmaktayız.

  KORONAVİRÜSTE (COVİD) SIRT AĞRISI NEDEN OLUR?

  Düşük oranda olsa da sadece sırt ağrısı şikayetleri ile gelen hastalarda Covid açısından daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Sırtım, belim, eklemlerim ağrıyor diyenleri sadece bel boyun fıtığı, eklem bozulmaları yada diğer ağrılar gibi ele almayıp Covid olabileceklerini düşünerek ele alıyorsak sırt ağrılarını da aynı özenli yaklaşımla değerlendirmemiz gerekmektedir. Covid basit bir koku veya tat alma bozukluğu ile seyredebiliyorsa sadece sırt ağrısı ile de seyredebilmektedir.

  Myalji dediğimiz kas ağrılarının problemin asıl kaynağı boğaz ve akciğerde olmasını göz önünde bulundurursak komşu bölge olan sırtımıza ağrı şeklinde yansımasını da beklemeliyiz. Sadece boğaz ağrısı değil sırt ağrıları da koronavirüse bağlı oluşan patolojilerin komşu bölge ve organları da etkilemesi sürpriz değildir.

  Koronavirüste sırt ağrısı

  - Advertisement -

  PANDEMİ ORTAMINDA KRONİK AĞRI SORUNLARI

  Bilinmesi gereken durumlardan birisi, pandemi öncesi dönemde herhangi bir nedenden dolayı kronik ağrısı problemi olanlarda, depresyon ve endişelerinin daha derinleştiğini ve ağrılarının daha dayanılmaz hal aldığını gösteren bir çok kanıtımız bulunmaktadır. Böyle koşullarda sırt ağrılarının artmasının Covid-19’a bağlı olabileceği de akılda tutulmalıdır.

  Aslında ağrı, ciddi şekilde yaralanmaktan kaçınmamıza yardımcı olan koruyucu bir mekanizmadır. Ağrı tehlikenin eşiğinde olduğumuz noktasında bizi uyarmakta tedbir almaya zorlamaktadır.

  Pandemi nedeniyle bu bilinmeyen tehlike için sürekli korku ve belirsizlik bombardımanı altında bulunanlarda, maalesef ağrılar özellikle de kronik ağrıların artması sürpriz sayılmamalıdır.

  Önceden sırt ağrısı yaşayanlarda şikayetlerin artması uyarıcı bir işaret olarak ele alınmalıdır.

  KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

  En sık görülen belirtiler; ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı şeklindedir. Covid-19 belirtileri sadece bunlarla sınırlı olmayıp diğer klinik belirtiler olarak tanımlayacağımız durumlarında ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlar; boğaz ağrısı, baş ağrısı, miyalji (kas ağrıları) veya artralji (eklem ağrıları), titreme, bulantı veya kusma, burun tıkanıklığı, koku ve tat alma bozukluğu, ishal, kan kusma ve gözlerde kızarma (konjonktival belirtiler) şeklindedir. Vücudumuz organlarında; kalp, böbrek, karaciğer, bağırsaklar, damar sitemleri, kan ve beyinde hasar ve yetmezliklerin oluşması söz konusudur.

  Bir ağrı uzmanı olarak dikkat çekmek istediğimiz konu pandemiye neden olan bu hastalıkta çok yaygın ağrıların oluşabileceğidir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz