Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüste yeni keşif: Ağır hastalık riski olanlar önceden bilinebilecek

  Koronavirüste yeni keşif: Ağır hastalık riski olanlar önceden bilinebilecek

  -

  Polonyalı araştırmacılar, bir bireyin ciddi COVID-19 formları geliştirme veya virüsten ölme riskini ikiye katlayabileceğini söyledikleri bir gen varyantı belirlediler. Avrupalı insanların yaklaşık %10’unun ve Güney Asyalıların dörtte birinden fazlasının bu varyantı taşıdığını tahmin ediliyor.

  Białystok Tıp Üniversitesi öncülüğünde 1.500 COVID-19 hastası üzerinde 18 aylık araştırmadan elde edilen keşif, diğer faktörlerin yanı sıra koronavirüs nedeniyle en fazla risk altında olanların erken belirlenmesine yardımcı olabilir.

  Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski,  Covid-19 nedeniyle ağır şekilde hastalanmaya yatkın kişilerdeki geni tanımlamanın mümkün hale geldiğini duyurdu. Niedzielski, böylelikle, COVID-19’dan en fazla etkilenecek insanları tespit edebileceklerini söylüyor.

  Araştırmacılar söz konusu genin, kişilerin COVID-19’dan ne kadar etkileneceğini belirleyen yaş, kilo ve cinsiyetten sonra 4’üncü en önemli faktör olduğunu tespit etti.

  Araştırmacılar, söz konusu tespitin, en yüksek risk grubundaki kişileri aşıya yönlendirme ve yoğun bakım seçeneğini değerlendirmede teşvik edici bir unsur olabileceğini belirtti.

  - Advertisement -

  Profesör Marcin Moniuszko, bu genin Polonya nüfusunun yüzde 14’ünde, Avrupa geneli nüfusun yüzde 8-9’unda, Hint nüfusunun ise yüzde 27’sinde görüldüğünü kaydetti.



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....