Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüsü nasıl bir virüstür? Ondan nasıl korunuruz?

  Koronavirüsü nasıl bir virüstür? Ondan nasıl korunuruz?

  -

  Koronavirüs ile mücadele ederken onunla ilgili her şeyi merak eder olduk. Nasıl bir virüs olduğu, nasıl yayıldığı veya bulaştığına dair artık az çok bilgi sahibiyiz. Peki, Koronavirüs nasıl virüstür? Virüsü ne korur, ne yok eder? Koronavirüs’ü yok etmek için nasıl temizlik yapılmalı? Onlardan nasıl korunuruz? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın konu hakkında bilgiler verdi.

  Koronavirüs etrafı onu koruyan bir yağ tabakası ile kaplı gözle görünmeyen nanometre büyüklüğünde bir protein molekülüdür. Burun mukozası, ağız yoluyla, ciltten temasla vücudumuza girebilir. Havada 3 saate yakın asılı kalabildiği için havadan bir şekilde ya da yakın temas yoluyla yada kontamine alan ve eşyalarla bir şekilde vücudumuza girdiğinde genetik kodunu değiştiriyor ve saldırgan hale gelip çoğalmaya başlıyor. Virüs canlı bir organizma değil bir protein molekülü olduğu için öldürülemiyor. Virüsün canlılığı sadece yaşama olasılığı bulacağı yapıştığı ortama bağlıdır. Ortamın nemi, ısısı önemlidir.

  ‘VİRÜSÜ DIŞINDAKİ YAĞ TABAKASI KORUR’

  Virüsü koruyan tek şey dışındaki yağ tabakasıdır. Bu yüzden virüsün bu dışındaki bu yağ tabakasını kırmak virüsten korunmanın en önemli yoludur.

  Sabun, deterjanlar, sıcak su bu yağ tabakasını kıran en basit ve en etkili yoldur.  O yüzden elleri ılık su ile sabunla yıkamak bulaşmayı önlemenin en önemli yoludur. Eller dirseklerin iç tarafına kadar bol bol en az 20 sn. su ve sabunla bol köpürterek yıkamalıyız. Bu şekilde virüsün dışındaki yağ tabakası çözünür ve protein yapı denature olur ve ölür. Bu kadar basit bir temizlik ile hastalanmaktan korunmuş oluruz.

  Hepimiz ısının yağı erittiğini biliyoruz. Bu yüzden de ellerimizi 25 derecede ve giysilerimizi de yine bol deterjanla ve en az 30 derece de yıkamamız doğru olacaktır.

  - Advertisement -

  Sıcak su daha fazla köpük sağlayacağı içinde gereklidir.

  (NOT: kaynar suya gerek yoktur!! )

  Bu yağ tabakasını kıran 2. Bir etken madde ise sterilizasyonda da kullandığımız en az %65 ve daha yüksek oranda saf alkoldür 

  İçeriğinde en az %65 oranında alkol içeren antiseptik tüm solüsyonlar da bu yağ tabakasının kırılmasında etkilidir.

  KORONAVİRÜS’E KARŞI TEMİZLİK NASIL YAPILMALI?

  Yaşadığımız ortamı, lavaboları, kapı kollarını vs steril ederken, 1 ölçü çamaşır suyu ve 5 ölçü Su; yani 1/5 oranındaki çamaşır suyu da  direkt olarak bu protein yapıyı denature edip virusu ortadan kaldırır. Evlerimizi yaşadığımız ortamı bu şekilde temizlemekte etrafın sterilizasyonu açısından önemlidir.

  VİRÜS NERELERDE YAŞAR? ONLARDAN NASIL KORUNURUZ?

  • Saf oksijenli suyunda Sterilizasyonun ömrünü uzattığı bilinmektedir.
  • Bu bir virüs olduğu için herhangi bir antibiyotik kesinlikle işe yaramaz.
  • Evdeki hiçbir şeyi temizlerken silkelememek çok önemli
  • Bu virüs giysilerin, halıların, havluların, temizlik bezlerinin herşeyin üstüne yapışıp en az 3 saat bu şekilde kalıp yaşayabilir. Yine havada 3 saat asılı kalabilir.
  • Virüs molekülleri soğukta klimalı evlerde arabaların klimalarında asılarak kalıp yaşamaya devam edebilir.
  • Nemli ve karanlık ortamı daha çok seviyor ve uzun sure yaşayabiliyor.  O yüzden yaşadığımız ortamın evlerimizin Kuru, Ilık ve Aydınlık olması sağlıklı olanıdır.Bu şartlarda virüs uzun sure barınamıyor.
  • Ağız Hijyeni için kullandığımız gargaralar yüksek oranda alkol içerdiği için oldukça faydalıdır.
  • Bulunduğunuz ortam ne kadar çok kalabalıksa ne kadar çok insan var ise virüs yaşama alanı bulur ve bu ortamı seviyor.

  Az kişinin olduğu, temiz, havalandırılmış, sıcak, kuru aydınlık ortamları sevmiyor ve buralarda barınamıyor.

  Burnunuza , yiyeceklere, kapı kollarına, asansör düğmelerine, banyo ve tuvaletteki musluk kollarına, elektrik düğmelerine, uzaktan kumandalara, cep telefonlarına, masalar, bilgisayar tuşlarına dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerimizi bol sabun ve ılık su ile yıkamak çok önemlidir.

  YAPILMAMASI GEREKENLER

  • Ağzımızı batikon ve tuzlu su ile gargara yapmayınız..
  • Normal eczanelere de satılan ağız gargaraları ise çok faydalıdır.
  • Piyasaya çok sayıda antiseptik  olmayan solüsyonlar çıktı. Bu solüsyonları alırken dikkat etmek gerek ve çok sık antiseptik solüsyonlar kullanmak ve çok el yıkamak bu seferde derinin yapısını bozarak ekzemalara ve çatlaklara yol açarak virüsün çok daha kolay vücudumuza girmesine neden olur. Dolayısıyla yıkadıktan ve bu solüsyonları kullandıktan sonra ellerimizi bolca yağlı kremlerle nemlendirmemiz sağlığımız açısından önemlidir.

  Çünkü sağlıklı ciltten virüs içeriye giremez !!!

  BİR DİĞER ÖNEMLİ KONU; BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZ

  • Bol su için
  • Bol sebze ve meyve çiğ tüketmeye çalışın
  • Evde Spor yapmaya çalışın.. Yoga pilates yapabilirsiniz.. neden hoşlanıyorsanız.. dans edebilirsiniz..
  • İyi bir uyku bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli şeydir. 7-8 saatlik uyku size çok güçlendirir.
  • İçimizdeki umudu hiç kaybetmiyoruz.. yarına sevgi ve huzur ve mutluluk dolu günleri  tekrar bekliyoruz.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....