Diğer
  Ana SayfaFitnessKoşu deyip geçmeyin

  Koşu deyip geçmeyin

  -

  Hangi koşu ayakkabısı daha güzel? Hangisiyle daha hızlı koşulur? Hangi markanın koşu ayakkabısı daha iyi? gibi soruları bir kenara bırakın. Çünkü tüm bu sorular cevaplarıyla birlikte koşu stilinizi olumsuz yönde etkileyecek. Koşu ayakkabısı seçerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, koşu stilinizi bilerek, ayak yapınıza ve yere basma şeklinize uygun olanı seçmek. İşte doğru koşu ayakkabısı seçmeniz için ipuçları…

   

   

   

  - Advertisement -

  Numaraya dikkat
  Koşarken ayağınız sürekli olarak ileri-geri hareket halinde olacağı için, ayakkabınızı alırken numarasına ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Günlük ayakkabılarda tercih edilenin aksine, koşu ayakkabınızda parmaklarınızın ön tarafa değmemesi öneriliyor. Ayak parmaklarınızla ayakkabının ucunda birkaç santimetre boşluk kalması halinde, ileri-geri gitmelerde sorun yaşamazsınız. 

  Kilonuzun farkında olun
  50 kilo ile 80 kilo bir bireyin aynı koşu ayakkabısını tercih etmesi oldukça yanlış. Çünkü koşarken attığınız yüksek şiddetli adımlarla o an için ağırlığınız üç katına denk geliyor. Haliyle vücudunuzda oluşacak şok dalgalarını ve darbeleri en aza indirmeniz koşunuzu daha verimli kılar. Bunun için ayakkabıdaki ara tabandaki köpüğün sizi rahat ettireceğinden emin olun. 

  Nasıl adım atıyorsunuz?
  Her koşan bireyin kendine özgü bir stili, hızı ve motivasyonu olduğunu unutmamak gerekir. Koşu stilinizi daha detaylı algılayabilmek için koşu sonrasında ayakkabınızın en çok hangi taraflarının aşındığını gözlemlemeniz yararınıza olacaktır. Böylece iç ya da dış tabanın aşınmışlık seviyesini gözlemleyerek en çok hangi tarafa bastığınızı da algılayabilir, buna göre bir ayakkabı seçimi yapabilirsiniz. 

  Zaman önemli
  Koşu ayakkabısı seçimi için alışveriş merkezinde olmayı ya da aklınıza geldiğinde denemeyi beklemeyin. Çünkü koşu ayakkabısını en doğru şekilde seçeceğiniz zaman, koşu sonrasındaki dakikalardır. Evet, koşu sonrası ayağınız şişecek ve denediğiniz ayakkabı bahsettiğimiz parmak ucu boşluğunu oluşturmaya yardımcı olacak. 

  Formsanté – 2015 Temmuz sayısı
  Elif Gürsoy  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz