Diğer
  Ana SayfaSağlıkKulağınıza su kaçmasın!

  Kulağınıza su kaçmasın!

  -

  Sıcaklarla beraber deniz ya da havuz telaşı da başlıyor. Bu süreçte bazı hastalıklara karşı daha dikkatli olmak gerekiyor. Yüzücü kulağı hastalığı da bunlardan biri. Temiz olmayan havuz ve deniz suyunda yüzmek bu hastalığın oluşum nedenleri arasında yer alıyor. ENT Tıp Merkezi’nden Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Op. Dr. Orhan Altıntaş, “Yüzme, duş veya banyo sonrası kulağınızda suyun hapsolduğunu veya kulağınızın nemli kaldığını hissederseniz önce kulağınız yukarıda kalacak şekilde başınızı eğin. Kulak kepçenizi yukarı ve geriye doğru çekerek kulak damlası damlatın. Damlaların her yere ulaşmasını sağlamak için kulağınızı ovalayın, daha sonra kuruması için kulağınızı aşağıya doğru çevirin. Ayrıca, yüzmeden önce yağlı kulak damlası veya lanolin damlatarak kulakları suyun zararlı etkisinden korumak için önlem alabilirsiniz” diyor.

  DİKKAT! Kadınların tansiyonu daha yüksek
  Hipertansiyon sıklığı ve tedavisindeki değişiklikleri saptamak, aynı zamanda Türkiye’deki tuz tüketimi ile tuzun kaynağı olan gıdaları belirlemeye yönelik yapılan çalışma kapsamında, 26 ilde 5 bin 437 gönüllü tarandı. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk, çalışmalarının sonuçlarını açıkladı: “Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de 18 yaş üzeri kişilerde hipertansiyon sıklığının yüzde 30,3 olduğu belirlendi. Hipertansiyon sıklığı kadınlarda yüzde 32,3, erkeklerde ise 28,4 olarak saptandı. Bu sonuçlara göre her 3 erişkinden birinde hipertansiyon bulunduğunu söyleyebiliriz.”

  haziran-2012-saglik-resim-2Fikrinize sağlık gençler!
  Acıbadem Üniversitesi tarafından sağlık bilimleri alanında araştırma yapmak isteyen lise öğrencilerine destek vermek ve böylece sağlık bilimleri alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilecek genç beyinleri teşvik etmek için bu yıl ikincisi düzenlenen Fikrine Sağlık Liseler Arası Sağlık Bilimleri Proje Yarışması’nda ödüller verildi. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dr. Şinasi Can Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Acıbadem Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Şahin, Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Güney, Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beki Kan, üniversite öğretim üyeleri ve idari personeli katıldı. Yarışmada Özel Çakabey Lisesi öğrencilerinden Ebru Gürbüz ve Berfin Erdoğan ‘Akciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Bir Yaklaşım; Tümör Tetikleyici SK-1 enziminin inhibisyonu’ adlı projeleriyle birincilik ödülünü kazandı. Birinciliği kazanan proje sahiplerine 5 bin TL, ikinciye 3 bin 500 ¨ ve üçüncüye de bin 500 ¨ ödül verildi.

  haziran-2012-saglik-resim-3Sıcaktan korunmanın yolları
  Sıcaklıklardaki ani değişimler hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu hastalıklardan korunmak için işte size birkaç küçük öneri:
  1 – Ayaklarda mantar oluşumunu engellemek için pamuklu çoraplar giymeli, ayaklarınızı her gün yıkadıktan sonra iyice kurulamalısınız. Havuz kenarında çıplak ayakla dolaşmamaya dikkat etmelisiniz.
  2 – Islak mayo ile güneşlenmemeli, deniz ve havuza girdikten sonra mayonuzu değiştirmelisiniz.
  3 – Kalp, tansiyon gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa güneş ışınlarının etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmamalısınız.
  4 – Güneş ışınlarına karşı gözlük ve şapka gibi koruyucu araçları yanınızdan ayırmamalısınız.

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Haziran 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz