Diğer
  Ana SayfaFitnessKumsalda çıplak ayak…

  Kumsalda çıplak ayak…

  -

  Düzenli yapılan tempolu yürüyüşün faydalarını hepimiz biliyoruz. Kumsalda çıplak ayakla yürümek ise tüm bunlara ek faydalar içeriyor. Fırsat buldukça kumda yalın ayak yürüme keyfini kaçırmayın…

   

   

   

  - Advertisement -

   

   

   

  DAHA ZORLUDUR: Kum üzerinde yürümek beton ya da asfalt gibi sert zeminlerde yürümekten çok daha zorludur. Attığınız her adımda ayağınız kuma batar ki bu da ayak ve bacak kaslarınızın daha fazla çalışmasına neden olur. Bu ekstra eforun yanı sıra çıplak ayakla yürürken ayaklar doğal bir şekilde hareket eder. Böylelikle ayak kavisi, bilek ve bacak kasları güçlenir. Ayrıca kum düz bir zemin olmadığı için kumsalda yürüyüş egzersizleri dengenizi, koordinasyon kabiliyetinizi ve çevikliğinizi artırır.

  DAHA ÇOK KALORİ YAKARSINIZ: Kumda yürümek- ister ayakkabılarınızla ister çıplak ayakla- normal zeminlerde yürümekten çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yapılan araştırmalara göre kuru kumda yürümek aynı hızda sert zeminde yürümeye göre 2,1-2,7 kat daha fazla enerji harcamayı gerektirir. 

  RUHUNUZA DA İYİ GELİR: Ayakkabılarınızdan, çoraplarınızdan kurtulmanın yarattığı özgürlük hissi bir yana, çıplak ayakla yürümek rahatlatıcı ve enerji vericidir. Kum, ayak tabanlarınıza masaj yapar, dolaşımı artırır. Ayağınızda ve parmak aralarında kumun yarattığı his duyularınızı uyarır, rahatlatıcı, sakinleştirici ve canlandırıcı etki yapar. 

  AYAKLARI GÜZELLEŞTİRİR: Kumun bir başka faydası da ayaklarınızı güzelleştirmesi… Doğal bir ponza taşı görevi gören kum her sürtünüşte ayaklarınızdaki ölü deriyi ciltten uzaklaştırır. Ayaklarınız, özellikle de topuklar daha yumuşak daha pürüzsüz bir hale gelir.

  DİKKAT! Kumda yürümeden önce birkaç kez çevirme hareketleri yaparak ayak bileklerinizi ısıtın. Yürüyüşten sonra basit esneme egzersizleri ile kaslarınızı esnetin. Güneşin tepede olduğu saatlerde yürümekten kaçının. Ayrıca kumsalda bulunabilecek kesici taşlar, deniz kabukları vb objeler konusunda dikkatli olun. Stabil olmayan zeminler her zaman yaralanma riskini artırır. Özellikle ayak bileklerinizde bir problem varsa, kum üzerinde egzersiz yapmadan önce hekiminize danışın.

   

  Aytaç ÖZKARDAŞ GOZZI

  Formsanté Dergisi Ağustos 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz