Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetKuru bakliyat etkisi

  Kuru bakliyat etkisi

  -

  Kanada’da 940 kişi üzerinde yeni yapılan bir araştırmada, hiç diyet yapmadan sadece bir öğünde bir porsiyon kuru bakliyat yenerek 1,5 ayda yarım kilo kaybedildiği saptandı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, zayıflarken kuru bakliyatları daha sık tüketmek için bu maddelere dikkat çekiyor: 

  * Kuru bakliyatlar protein, demir, mineral açısından çok zengin. Vücutta diyetsel eksiklik yapmadığı için metabolizmayı çalıştırıyor. 

  * Beslenme ile birlikte vücuda giren kötü yağların emilimini azaltıyor. 

  * Lif oranı çok yüksek olduğu için kişiyi tok tutuyor ve iştah kontrolü sağlıyor. 

  - Advertisement -

  * Kan şekerini hızlı yükseltmiyor. Bir sonraki öğünde daha az yenilmesini sağlıyor. 

  Ayın güzeli ahududu
  Görünüşüyle çileği andıran, frambuaz olarak da bilinen ahududu, anayurdu kesin olarak bilinmemekle birlikte ormanlık bölgelerde yetişiyor. Çabuk bozulabilen bir yapıya sahip ahududunun hemen tüketilmesi gerekiyor. Ancak buzlukta dondurulmaya uygun olan meyve, bu özelliğiyle kolaylık sağlıyor. Tek başına yenilebileceği gibi dondurma, reçel, meyve suyu ve şurup yapımında da rahatlıkla kullanılabiliyor. Kanın temizlenmesinde büyük rol oynayan bu kırmızı meyve, toksinlerden arındırıyor. A Vitamini’nden zengin, dokuların sıkılaşmasında ve yenilenmesinde etkili oluyor. 100 gram ahudududa; 13,6 gram karbonhidrat, 1,2 gram protein, 0,5 gram yağ, 3 gram lif, 0,9 mg demir, 22 mg kalsiyum, 168 mg potasyum, 1 mg sodyum, 20 mg potasyum bulunuyor. Kolesterolü olmayan ahududu, B1, B2, B3, B6 vitaminlerini de bol miktarda içeriyor. 

  Bu 5’liye dikkat
  Kilo vermek için ulaşılabilir hedefler koymak, diyet süresince motivasyonu kaybetmemek büyük önem taşıyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, sağlıklı kilo vermede hızlı kilo kaybetme isteğinin bir işe yaramayacağının altını çizerek, uyulması gereken kuralları şöyle sıralıyor: 

  • Sıklıkla tartılmayın. 

  • Başarısız olduğunuzda pes etmeyin. 

  • Büyük hedefler koymayın. 

  • Kendinize güvenin. 

  • Diyet hakkında sürekli konuşmayın.

  Ödeme karşı ananas
  Ananas, içeriğindeki bromelain enziminden dolayı kan dolaşımını hızlandırıp vücutta fazla birikmiş ödemi atmaya yarıyor. Ananasın, kan dolaşımını hızlandırdığı için kadınların korkulu rüyası olan selülitlerin tedavisinde de çok etkili olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger; “Bir kalın dilim ananas bir porsiyon meyve yerine geçiyor. Ortalama 60 kalori enerji veriyor. Aynı zamanda C Vitamini ve manganezden de oldukça zengin ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmede rolü büyük, bizi hastalıklara karşı koruyor” diyor.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz