Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıKuru ciltler için özel bakım rehberi: Nelere dikkat edilmeli?

  Kuru ciltler için özel bakım rehberi: Nelere dikkat edilmeli?

  -

  Kuru ciltler için özel bakım rehberi: Nelere dikkat edilmeli? Kış aylarında cilt kuruluğu her cilt tipinin baş etmesi gereken bir sorun olsa da özellikle kuru ciltli kadınların ekstra özen göstermesi gerekiyor. Temizleme yönteminden uzak durulması gereken ürünlere kadar kuru ciltler için kış aylarına özel cilt bakımı yöntemlerini uzmanına sorduk.

  Kuru cilt tipine sahipseniz cildinizin nem ihtiyacıyla her zamankinden daha fazla ilgilenmelisiniz. Esteworld Estetik ve Plastik Cerrahi Hastanesi’nden Dermatolog Gül Yıldırım, cilt yüzeyindeki nemliliğin yüzde 10’un altına düşmesinin kuru cilt denilen tabloyu ortaya çıkardığını söylüyor ve ekliyor: “Donuk, cansız, mat görünümün yanında cilt çizgilerinin belirgin olarak görüldüğü kuru ciltlerde nemin iyice azalması çatlaklar, kızarıklık ve bazen enfeksiyonlar şeklinde kendini gösterir.

  KURU CİLTLERİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

  Kuru ciltler, bariyer fonksiyonları bozulmuş ciltler olduğundan dış etkenlere karşı oldukça savunmasız kalıyor. Dolayısıyla bakım ürünlerinde cildin bariyer fonksiyonlarını güçlendirmeye yönelik ürünler tercih etmek gerekiyor. Dermatolog Gül Yıldırım, cildin üst tabakasında yağ asitleri ve lipid sentezi gerçekleştiğini söylüyor. Ancak vücutta sentezlenemeyen yağ asitlerinin de olduğunu belirtiyor. Dermatolog Yıldırım, vücutta sentezlenemeyen bu yağlara esansiyel yağlar denildiğini, bu yağların oral yoldan alınması ya da lokal olarak uygulanması gerektiğini ekliyor. Kış aylarında banyo sonrasında çok sıcak su kullanımından ve deri bariyerini bozucu etki gösteren deterjan etkili temizleyicilerden de kaçınmak gerekiyor.

  “Nemlendiriciler genellikle su kaybını önleyen (okluziv) ya da dış ortamdan su çekerek etki edenler (humektanlar) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu iki etkiyi bir arada barındıran özellikteki nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Son zamanlarda tedavi edici cilt yağları, içerdikleri esansiyel yağ asitleri ile kuru cilt tedavisinde alternatif olarak öne çıkıyor.”

  KURU CİLTLER İÇİN NELERDEN UZAK DURULMALI?

  Kuru cilt yapısındaki kişiler makyaj ürünü seçerken paraben, parfüm, boya, alkol ve kimyasal içermeyen mineral makyaj ürünlerinden faydalanabilir. Dermatolog Yıldırım, cilt temizliğinin cilt bakımının önemli bir parçasını oluşturduğunu söylüyor: “Amaç ciltteki fazla yağ salgısının, bakterilerin, çevresel kirliliğin ciltten uzaklaştırılması. Cilt temizliğinde kullanılan ürünler, kuru ciltlerde ayrı bir önem taşıyor. Temizleyici ürünlerde kullanılan deterjan özelliğinde surfaktan adı verilen maddeler cildin üst tabakasındaki hücrelerde protein yapısında bozulmaya neden olarak kuru ciltlerde kaşıntı ve kızarıklığa yol açabiliyor. Bunun dışında temizleyici ürünlerde teknolojinin gelişmesine paralel olarak eklenen nemlendirici ajanlar, cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirme sağlıyor.”

  - Advertisement -

  KURU CİLTLER İÇİN KIŞ AYLARINA ÖZEL BAKIM

  Kış aylarında cildimiz kurumaya eğilim gösterdiği için özellikle kuru ciltlere ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Kuru ciltler için yumuşak temizleyicilerle cilt temizliğinin yanında yoğun ve uzun süreli nemlendirme sağlayabilen ürünler seçilmeli. Dermatolog Gül Yıldırım, kuru ciltler için özellikle yoğun kıvamlı, cildin üst tabakasında koruyucu örtü oluşturarak uzun süre etki gösteren kremlerin uygun olduğunu söylüyor. Cildin lipid tabakasının büyük kısmını oluşturan seramid maddesini içeren nemlendiriciler onarım görevi ile bariyerin korunmasına yardımcı oluyor.

  Bunun dışında gliserol, hyalüronik asit, skualen, E vitamini ve shea yağı da zengin nemlendirici özelliği olan ürünler arasında sayılıyor. Dermatolog Yıldırım, nemlendirici krem kullanımına ek olarak haftada bir nem maskeleri ve yoğun nemlendirici cilt bakımları yaptırılmasını öneriyor. Omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin de cildin nemlenmesine yardımcı olacağını ekliyor.

  Cilt için tedavi edici özellikte olan distilasyon yöntemiyle elde edilen ve esansiyel yağlardan zengin ürünler çok kuru ciltlerde etkili tedavi sağlıyor. Argan yağı özellikle cildin nemini koruması için gerekli esansiyel yağ asitleri, vitamin E ve steroller ile hidrolipidik tabakanın korunmasında etkili oluyor. Dermatolog Gül Yıldırım, cilt nemlendirmede evde kullanılan ürün ve bakımların çok kuru ciltlerde bazen yetersiz kalabildiğini belirtiyor.

  Bu durumda profesyonel uygulamaların devreye girdiğini söylüyor ve ekliyor: “Nemlendirici cilt bakımlarının yanı sıra cildin nem içeriğini ve dış etkenlere karşı savunmasını artıran mezoterapi yöntemleri etkili yöntemlerdir. Işık dolgusu olarak adlandırılan uygulamada ise deri içine yoğun nem kazandıran hyalüronik asit ve beraberinde antioksidanlar enjekte edilerek yoğun nemlendirme sağlanıyor. Cildin durumuna göre üç hafta aralıklarla üç seans ve sonrasında üç-altı ay aralıklarla önerilen bir seanslık uygulamalarla başarılı sonuçlar alınıyor.”

  Deran ÇETİNSARAÇ

  Formsanté Dergisi Şubat 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz